Kolajen Nedir, Faydaları Nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?

286
kolajen

Kolajen, son günlerde adını sıkça duyduğumuz, çoğumuzun cilt bakım desteği olarak değerlendirdiği bir kavram. Kolajen nedir, faydaları nelerdir ve kolajen hangi besinlerde bulunur? İşte detaylar…

Kolajen Nedir?

Kolajen, kas ve cilt hücrelerinde bulunan bir proteindir. Temel görevi bağ dokusunu güçlendirmek, organların canlı ve esnek kalmasını sağlayarak vücut bütünlüğünü korumaktır.

Kolajen Faydaları Nelerdir

 1. Sindirim sistemini düzenler
 2. Karaciğer sağlığını korur
 3. Tırnak, saç ve dişleri güçlendirir
 4. Kalp sağlığını korur
 5. Parlak ve canlı bir cilde sahip olmayı sağlar
 6. Eklem ve kemik sağlığı için gereklidir
 7. Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar
 8. Selülitlerin azalmasında yardımcı olur
 9. Göz sağlığı için gereklidir
 10. Cilt dokusunun sıkılaşması ve düzelmesini sağlar

Bu nedenle kolajeni sadece cilt bakım desteği olarak değerlendirmemek gerekir. Vücudumuzda çok sayıda bulunmasına rağmen yaşlanma, stres, sigara, dengesiz beslenme, C vitamini eksikliği gibi nedenlerle azalır.  Doğal  üretimi 20’li yaşlardan sonra yılda ortalama %1-1,5 oranında azalır ve ciltte kırışıklık ve sarkmalara, eklem ağrılarına, selülit oluşumuna, saç ve tırnakların çabuk kırılmasına sebep olur. Bu noktada önemli olan hangi tip takviyeye ihtiyaç duyduğumuzdur.

Kolajen Tipleri

Kolajen hangi besinlerde bulunur

İnsan vücudunda bilinen en az 16 kolajen tipi vardır. Vücudumuzun %90 gibi büyük bir bölümü 1, 2, 3, 5 ve 10 dan oluşmaktadır.

Tip 1 Kolajen: Vücudumuzda en fazla miktarda bulunan tip dir. Vücudumuzun parçalarını oluşturan eozinofilik liflerden oluşur. Organlar, bağlar, tendonlar ve ciltte bulunan tip 1 cilde gerginlik ve elastikiyet sağlar, kemikleri destekler, yaraların iyileşmesini sağlar ve dokuları bir arada tutar.

Tip 2 Kolajen: Eklem kıkırdaklarının %60’ı tip 2 den oluşur. Eklem sağlığı için gereklidir.

Tip 3 Kolajen: Organlarımızı ve cildimizi oluşturan hücre dışı matrisin ana bir bileşiminden oluşan tip 3, kalp ve kan dokusunu oluşturmada, cilde esneklik ve sıkılık kazandırmada etkilidir. Damarlara elastikiyet, kaslara güç verir.

Tip 4 Kolajen: Sindirim ve solunum organlarımızın yüzeyini oluşturan tip 4 , kas, yağ ve organları çevreleyen bazal laminanın oluşumunda rol oynar.

Tip 5 Kolajen: Plasentadaki doku ve hücre yüzeyinin oluşumundan sorumlu olan tip 5  hamilelikte rahim içerisindeki bebeğe oksijen ve besin sağlamak için gelişen organın yüzeyini yapar. Aynı zamanda atıkları temizler.

Tip 10 Kolajen: Eklem kıkırdakları ile yeni kemiklerin oluşumunda görev alır. Kemik kıkırdaklarını iyileştirir ve sinovyal eklemleri onarır.

Kolajen Hangi Besinlerde Bulunur

 1. Et ve et suyu
 2. Yeşil yapraklı sebzeler
 3. Sarımsak
 4. Yumurta beyazı
 5. Avokado ve avokado yağı
 6. Kırmızı meyve ve sebzeler
 7. Omega 3 zengini besinler
 8. Turunçgiller

İlginizi Çekebilir: Day2Day The Collagen Beauty Hakkında

Sağlıklı, mutlu günler…