Komorlar Birliği: Adı Duyulmamış Ülkeler

153
komorlar birliği

Komorlar, Doğu Afrika kıyılarında, Hint Okyanusu’nda bulunan Büyük Komor, Moheli ve Anjuan adalarını içeren bağımsız bir devlettir. Resmi dini islam olan Komorlar, Mozambik ve Madagaskar arasında yer alır ve 2034 km² lik yüz ölçümüne sahiptir. 2002 yılına kadar Federal İslam cumhuriyeti olarak bilinen Komorlar Birliği, başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Komor adalarının dördüncüsü olan Mayotte is Fransa tarafından yönetilmektedir. Tropikal deniz iklemine sahip olan ülkenin başkenti ise Moroni’dir.

Komorlar Birliği Tarihçesi

Komorlar Birliğinin kronolojik tarihine baktığımız zaman 933’de Umman’lı denizciler Komor adalarına ulaşıp, bölgeye kokusu nedeniyle “Parfüm Adaları” ismini vermişler. 12. yüzyılda Araplar bölgeye gelerek altın ticareti yapmaya başlamışlar ve 14. yüzyılda bölgeye camiler yaparak islamiyetin yayılmasını sağlamışlar. 15. yüzyılın sonlarına doğru bölgeye batılıların ayak basması ile düzen bozulmaya başlamış. Oldukça misafirperver olan halk, Avrupalıların türlü oyunları ile topraklarını kaybetmişler. Adalardan her biri Almanya ve İngiltere’ye rağmen, korsanların desteğini alan Fransızların eline geçmiş. 1912 yılına kadar Fransız hakimiyeti altında geleneksel sultanlık yönetimi devam etse de Fransızlar, 1912 yılında tüm yönetim ve islami uygulamaları kaldırmışlar. Komorları, yine kendi hakimiyetleri altında olan Madagaskar’a bağlamışlar. Komor Adaları müslümanları, Ⅱ. Dünya Savaşından sonra bağımsızlık mücadelelerine hız kazandırıp örgütler kurmaya başlamışlar. 1974’te Fransa, adanın geleceğini belirlemek üzere referandum yapmak zorunda kalmış. Mayotte adası halkı dışındaki nüfusun ezici bir çoğunlukla bağımsızlık lehine oy verdiği referandumda Fransa, 1 Ocak 1976 tarihinde Mayotte adası dışındaki adaların bağımsızlığını kabul etmiş.

Komorlar Birliği Adaları

 

Büyük Komor: Başkent Moroni’nin bulunduğu en büyük ve ülkenin en yüksek noktası (2361 m) ve aktif bir yanardağ olan Karthala Dağı’ nın bulunduğu adadır. Mozambik’in 400 km. doğusunda yer almaktadır.

Moheli: Yaklaşık 300 metre yükseklikteki bir platodan oluşan ada, Komorlar’ın en küçük adasıdır. Kalın ormanlarla kaplıdır. Başlıca kasabaları, kuzey kıyısında Fomboni ve güneybatıda Nioumachoua’dır.

Anjuan: Ülkenin ikinci büyük adası olup başkenti Mutsamudu’dur. Merkezi volkanik masifte (Ntingui Dağı) yükselen ve 1580 m. yüksekliğe ulaşan üçgen bir adadır. Toprak örtüsü iyi olmasına rağmen, fazla sayıda erozyona maruz kaldığı için birçok alanı ekilemez durumdadır.

Komorlar Birliği’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize gerekmektedir.