Labrador Retriever Özellikleri ve Bakımı

175
labrador retriever özellikleri

Labrador retriever, ilk Kanada’nın Newfoundland adasında ortaya çıkmıştır. Kanadalı balıkçıların avcılıkta kullandıkları bu ırk St.John köpeği olarak da bilinmektedir. Daha sonra adaya gelen İngiliz avcılar bu ırkın harika özelliklerini fark ederek Labrador retrieverı İngiltere’ye götürdüler. Newfoundland’da hükümetin özellikle dişi köpek sahiplerinden yüksek vergiler alması sonucu yok olan ırk, İngiltere’de varlığını sürdürmeye devam etti. İngiltere’de diğer köpeklerle eşleştirilen labrador, İngiltere’de 1903 yılında, Amerika’da ise 1917 yılında tescil edildi. Amerika’nın en popüler köpeği olan ve ülkemizde de oldukça sevilen labrador retriever özellikleri ve bakımı nasıl yapılır? Birlikte göz atalım.

Labrador Retriever Özellikleri

Labrador, büyük bir köpek cinsi olmasına rağmen egzersiz ihtiyacı karşılandığı takdirde apartman dairesinde çok kolay bakılabilir. Özellikle çocuklarla arası çok iyi olan labrador, diğer kedi ve köpeklerle de çok iyi anlaşır. Bu nedenle tam bir aile köpeğidir. Duygusal ve sabırlı bir köpek olan labrador, oldukça zeki, söz dinleyen, sadık ve hareketli bir köpektir. Zeka seviyesi oldukça yüksek olduğu için eğitilmeye çok müsaittir ve en zeki köpek cinsleri arasında yer alır. Bu harika özelliklerinden dolayı labrador, en çok tercih edilen köpekler arasında olmayı gerçekten hak ediyor. Aynı zamanda arama-kurtarma köpeği, engelli köpeği, narkotik köpeği olarak da en çok tercih edilen ırklar arasında yer alıyor. Bu sevecen patili dostumuz aynı zamanda oyun oynamayı ve yüzmeyi çok seviyor. Fakat uzun süre yalnız bırakılırsa eşyalara zarar verebilir.

Labrador ortalama yaşam süresi 10-14 yıldır. Kilo, erkeklerde 29-36 kg, dişilerde ise 25-32 kg arasında değişir. Boy, erkeklerde 57-62 cm, dişilerde 55-60 cm dir. Kısa tüylü olan labrador, çikolata rengi, siyah ve sarı renkte çift tabakalı ve su geçirmez tüy yapısına sahiptir. Kısa tüylü olması nedeniyle tüy dökmesi orta derecededir. Çok güçlü bir boyun yapısı vardır. Bu nedenle tasma eğitimi alması gerekir. 

Labrador Retriever Bakımı

labrador retriever bakımı

Tüy bakımından fazla sorun yaratmasa da oldukça hareketli ve enerjik olması sebebiyle günlük egzersiz yapması sağlanmalıdır. Verilen her mamayı yemeye ve kilo almaya meyilli oldukları için beslenmelerine dikkat edilmesi gerekir. Kulakları düşük olduğu için kulak temizliğine özen göstermek gerekir. Labrador, dayanıklı ve sağlıklı bir köpek cinsi olsa da diğer köpekler gibi bazı sağlık sorunlarına yatkınlık olabilir.  bu sağlık sorunları arasında kalça ve dirsek dizplazisi, kulak enfeksiyonları, katarakt, epilepsi, dermatit ve progresif retina atrofisi sayılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here