Lahananın Faydaları Nelerdir? Lahana Neye İyi Gelir?

38
lahananın faydaları

Özellikle kış aylarında sıkça tüketilen lahananın beyaz, kırmızı ve mor gibi pek çok çeşidi bulunmaktadır. Brasscicaceae (turpgiller) familyasına ait olan lahana, binlerce yıldır tüm dünyada yetiştirilmektedir. Kalorisi çok düşük olmasına rağmen etkileyici bir besin değerine sahip olan lahananın faydaları nelerdir, lahana neye iyi gelir? İşte lahananın bilim adamları tarafından desteklenen faydaları.

Lahananın Faydaları Nelerdir?

89 gram çiğ lahananın besin değeri:

Kalori: 22 kcal

Protein: 1 gram

Lif: 2 gram

K vitamini: Günlük ihtiyacın %85’i

C vitamini: Günlük ihtiyacın %54’ü

Folat: Günlük ihtiyacın %10’u

Manganez: Günlük ihtiyacın %7’si

B6 vitamini: Günlük ihtiyacın %6’sı

Kalsiyum: Günlük ihtiyacın %4’ü

Magnezyum: Günlük ihtiyacın %3’ü

Potasyum: Günlük ihtiyacın %4’ü

Lahana bunların dışında az miktarda A vitamini, demir ve riboflavin içermektedir.

 • Lahana güçlü bir antioksidan olan C vitamini açısından zengindir. Yapılan araştırmalar, C vitamini açısından zengin besinlerle beslenmenin bazı kanser türlerinin riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. C vitamini, vücudun pek çok önemli işlevini yerine getirmek açısından önemli bir vitamindir ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Kırmızı lahana %30 oranında daha fazla C vitamini içerir.
 • Lahana lif bakımından yüksektir. Lif bakımından zengin besinler tüketmek sindirim sistemi sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Özellikle kırmızı lahana antosiyaninler adı verilen güçlü bileşikler içerir. Antosiyaninler kalp hastalığı riskini azaltmaya, kan basıncını düşürmeye ve koroner arter hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir(1, 2)
 • Lahana içerdiği antioksidanlar ile vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Potasyumun başlıca görevlerinden biri, sodyumun vücuttaki etkilerine karşı koyarak kan basıncı seviyesini düzenlemeye yardımcı olmaktır. Kan damarı duvarlarını gevşeterek kan basıncını düşürür. Özellikle kırmızı lahana mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Bu nedenle lahana tüketmek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.
 • Lahana içerdiği çözünür lif ve bitki sterolleri ile LDL (kötü) kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

 • Lahananın besin değerine baktığımız zaman mükemmel bir K vitamini kaynağı olduğunu görmekteyiz.  K vitamini, kanın pıhtılaşmasını sağlayarak aşırı kanama riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Lahana içerdiği lif ve düşük kalorisi ile uzun süre tokluk hissi vererek fazla kalori alımını engelleyebilir. Bu nedenle kilo vermek isteyenler için süper bir besindir.
 • İçerdiği K vitamini ve kalsiyum ile kemik ve diş sağlığının korunmasında fayda sağlayabilir.
 • Lahana içerdiği folik asit ile anne adayları için faydalı bir sebzedir. Fetüsün sağlıklı olmasına ve anne sütü üretimine yardımcı olur.
Lahananın Cilt ve Saç için Faydaları
 • Aynı zamanda lahana içerdiği C vitamini ile kolejen üretimini artırmaya yardımcı olur. Cildinizin daha parlak ve genç görünmesini sağlayarak erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olabilir.
 • Lahana saç uzamasına yardımcı olan ve saçlarınızı besleyecek vitamin ve mineraller içerir. Düzenli olarak lahana tüketmek saçlarınızın daha yumuşak ve parlak olmasına yardımcı olabilir.

Aşırı tüketilen herhangi bir şeyin dezavantajları olduğunu ve bu nedenle her şeyi orantılı olarak tüketmemiz gerektiğini unutmayalım.

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Referanslar: https://www.medlife.com/blog/18-benefits-eating-cabbage-health-skin-hair/, https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-cabbage