Lavanta Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

29
lavanta yağının cilde faydaları

Lavanta, keskin kokusu ve göz alıcı rengi ile asırlardır  hastalıkların tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Çiçeklerinin damıtılması sonucu elde edilen lavanta yağı günümüzde  aromaterapi ve cilt bakımında kullanılmaktadır. Zengin vitamin ve mineral içeriği ile antioksidan, antienflamatuar ve antibakteriyel etkisi bulunmaktadır. Bu etkileri ile lavanta yağının cilde faydaları nelerdir, lavanta yağı ciltte nasıl kullanılır? İşte detaylar…

Lavanta Yağının Cilde Faydaları

lavanta yağı ciltte nasıl kullanılır

Sivilceler için Lavanta Yağı

Lavanta yağı, antibakteriyel özelliği ile bakterileri öldürerek sivilce oluşumunu engellemeye ve mevcut sivilcelerin iyileşmesine yardımcı olabilir. Gözenekleri açar ve iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olur.

Renk Tonunu Eşitlemeye Yardımcı Olur

Lavanta yağı, koyu lekeler de dahil olmak üzere lekelerin ve kızarıklığın azalmasına yardımcı olur ve cildin renk tonunu düzenler.

Kuru Cildi Yatıştırır

Lavanta yağı cilt kuruluğunu azaltır. Lavanta yağının hem mantara karşı etkili olması hemde antienflamatuar etkisinin olması egzama ve sedef hastalığında kuruyan cildi rahatlatmaya yardımcı olur.

Kırışıklık Oluşumunu Azaltır

Yüzde oluşan ince çizgiler ve kırışıklığın nedenlerinden biri serbest radikallerdir. Serbest radikaller yaşlanma sürecini hızlandırarak cildin erken yaşlanmasına sebep olurlar. Lavanta yağı antioksidan etkisi ile kırışık ve ince çizgi oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Yanıklara İyi Gelir

Lavanta yağının ağrı giderici ve iltihabı azalmaya yardımcı etkisi, bir yanıkta oluşan iltihabı azaltmaya ve ağrıyı gidermeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda güneş yanıklarına da iyi gelmektedir.

Yara İyileşme Sürecini Hızlandırır

Yapılan bir çalışmada araştırmacılar lavanta yağının cilt dokusunun iyileşmesini desteklediğini buldular. Bu nedenle lavanta yağı yanık, kesik, yara gibi durumlarda iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Lavanta Yağı Ciltte Nasıl Kullanılır?

lavanta yağı cillte nasıl kullanılır

Lavanta yağının nasıl kullanılacağı ne amaçla kullandığınıza bağlı olarak değişir. Eğer herhangi bir yara yada yanık gibi durumlarda kullanacaksanız bir pamuk yardımı ile, kırışıklık veya kuru cilt için kullanacaksanız parmaklarınız ile uygulayabilirsiniz.

Sivilceler için kullanmak isterseniz, 1 damla lavanta yağını, 1 damla argan yağı ile karıştırarak günde iki kez sivilcelerin üzerine uygulayın.

Egzama için kullanmak isterseniz, iki çay kaşığı hindistan cevizi yağı ve iki damla lavanta yağı ve çay ağacı yağını karıştırarak  kullanabilirsiniz.

Güneş yanığı için lavanta yağı spreyi yapabilirsiniz. Bir sprey şişe içine ¼ fincan aloe vera jeli, 2 yemek kaşığı saf su, 10-12 damla lavanta yağı ve jojoba yağını karıştırın. Şişeyi sallayın ve güneş yanıklarının üzerine püskürtün. Günde iki veya üç kez kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı, mutlu günler…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here