Limonun Faydaları Nelerdir? Limon Neye İyi Gelir?

30
limonun faydaları nelerdir

Limon, ekşi tadından dolayı tek başına tüketimi diğer meyvelere oranla azdır. Daha çok salatalara, yemeklere, soslara, turşulara ve içeceklere lezzet katmak için tüketilen popüler bir meyvedir. C vitamini açısından zengin ve pek çok faydalı bitki bileşikleri içeren limonun faydaları nelerdir, limon neye iyi gelir? İşte detaylar.

Limonun Faydaları Nelerdir?

  • Limonda bulunan lif ve bitki bileşikleri, kalp hastalığı için risk teşkil eden kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, C vitamini açısından zengin meyve ve sebze tüketmenin kalp hastalıkları ve felç riskini azalttığını göstermektedir (1).
  • Limonu hepimiz kilo vermeye yardımcı olan bir besin olarak biliriz. Limon bileşiklerinin insanlar üzerinde kilo verme etkilerini doğrulayan hiç bir çalışma yoktur. Ancak yapılan bir çalışmada, yağlı bir diyetle beslenen kemirgenlere limon kabuklarından çıkarılan polifenoller verilmiştir. 12 hafta sonunda bu kemirgenlerin limon tüketmeyenlere oranla daha az kilo aldığı gözlemlenmiştir (2).

  • Limon, C vitamini ve sitrik asit içerdiği için demir emilimini sağlayarak anemiye karşı koruma sağlayabilir.
  • C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir. Bu nedenle limon tüketmek, soğuk algınlığı ve gribe neden olan mikroplarla savaşarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir.
  • Limonun içerdiği sitrik asit, idrar pH’ını ve hacmini artırarak böbrek taşlarının oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.
  • C vitamini mükemmel bir antioksidandır. Antioksidanlar, serbest radikallerin kansere yol açabilecek hücre hasarını önlemeye yardımcı olabilirler.
  • Limon çözünür bir lif olan pektin içerir. Çözünür lifler, şeker ve nişastanın sindirimini yavaşlatarak kan şekeri seviyesinin düşürülmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda bu özelliği ile sindirim sistemi sağlığının iyileştirilmesinde yardımcıdır. Ancak limonu posası ile birlikte tüketmek gerekir.
  • Limon aynı zamanda iyi bir potasyum kaynağıdır. Bu nedenle kan basıncı seviyesinin düşülmesinde fayda sağlayabilir.
  • C vitamini, cilt sağlığı açısından çok önemli olan kolajen oluşumunda önemli bir rol oynar. Bu nedenle limon, cilt sağlığını korumaya yardımcı olur.

Limonun genel olarak bir yan etkisi yoktur ve turunçgiller az sayıda insanda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Fakat dermatitli kişilerde alerji ve cilt tahrişine neden olabilir. Limon aynı zamanda yüksek miktarda asit içerir. Bu nedenle reflü hastalığı semptomlarını kötüleştirebilir ve diş sağlığına zarar verebilir.

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa, hamile veya emzirme döneminde iseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Referanslar: https://www.medicalnewstoday.com/articles/283476#lemon-water, https://www.healthline.com/nutrition/6-lemon-health-benefits