Magnezyumun Faydaları Nelerdir? Hangi Besinlerde bulunur?

67
magnezyumun faydaları

Mineraller vücudumuz açısından hayati önem taşır. Magnezyum da bu minerallerden bir tanesi ve vücudumuzda %60’ı kemiklerde, geri kalan kısmı kaslarda ve yumuşak dokuda bulunur. İşte hayati önem taşıyan magnezyumun faydaları ve magnezyum hangi besinlerde bulunur

Magnezyum, vücudumuzdaki her hücrede bulunur ve çalışması için magnezyuma ihtiyaç duyar. Magnezyumun özellikle kemik sağlığı üzerinde çok büyük faydaları olmakla birlikte, yiyecekleri enerjiye çevirme gibi temel görevi de bulunmaktadır. Kas ve sinir sistemi, kan şekeri seviyesi, kan basıncını düzenlemek, DNA oluşturmak gibi vücudumuzdaki pek çok işlem için gereklidir.

Magnezyum, denizde, toprakta, bitkilerde, hayvanlarda ve insanlarda bulunan bir mineraldir. Ve vücudumuz magnezyumu kendi başına üretemediği için dışarıdan besinler yoluyla alınması gerekir. Eksikliği de, fazlası da pek çok sağlık sorununa neden olan magnezyumun faydaları hakkında bilinmesi gerekenler…

Magnezyumun Faydaları Nelerdir?

 

Kemik Sağlığı

Magnezyum, kemik sağlığı açısından oldukça önemli olan kalsiyumun emilmesine yardımcı olur. Bu nedenle sağlıklı kemikler açısından önemlidir. Yeterli miktarda magnezyum alımı özellikle kadınlarda görülen kemik erimesini önlemede yardımcı olabilir.

Yüksek Kan Basıncı ve Kalp Sağlığı

Yüksek kan basıncı, kalp hastalıkları için önemli bir risk faktördür. Yapılan bir çalışma, magnezyum alımının yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürdüğü, ancak normal kan basıncı seviyesine sahip olan kişilerde aynı etkiye sahip olmadığını göstermiştir. Bu nedenle magnezyum alımı, özellikle yüksek tansiyonu olan kişilerde kalp sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Tip 2 Diyabet

Magnezyum, vücudun şekerleri parçalamasına yardımcı olur ve insülin direnci riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle günlük magnezyum alımı tip 2 diyabet gelişim riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

magnezyum hangi besinlerde bulunur

Depresyon

Magnezyum, beyin fonksiyonu ve ruh hali  üzerinde önemli bir rol oynar ve kişinin depresyona ve akıl hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Egzersiz Performansını Yükseltir

Magnezyum, kan şekerini kaslara taşımaya ve egzersiz sırasında kaslarda biriken ve kas ağrısına neden olan laktik asidin atılmasına yardımcı olur. Yapılan çalışmalar magnezyum alımının egzersiz performansını artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Migreni Önlemeye Yardımcı Olabilir

Magnezyum zengini gıdalar tüketmek migren semptomlarını gidermeye yardımcı olabilir. Bazı araştırmacılar migreni olan kişilerin magnezyum eksikliğinin diğerlerinden daha fazla olduğuna inanmaktadır.

Adet Öncesi Semptomları Düzenlemeye Yardımcı Olabilir

Yeterli miktarda magnezyum alımı, adet öncesi görülen sinirlilik, yorgunluk, karın krampları gibi semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur?

  • Bitter çikolata
  • Avokado
  • Yulaf ezmesi
  • Koyu yeşil yapraklı sebzeler
  • Muz, kavun, karpuz, incir
  • Kepekli tahıllar
  • Kefir, yoğurt
  • Ton balığı
  • Baklagiller
  • Fındık, badem, kaju gibi kuru yemişler

Magnezyum eksikliği de , aşırı alımı da sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu noktada sağlıklı ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Benim tavsiyem, herhangi bir takviye kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamilelik ve emzirme döneminde iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Referanslar: Magnesium10 Proven Magnesium Benefits