Maine Coon Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

62
Maine coon kedi

Maine coon, dünyanın en büyük evcil kedi ırklarından biri olup Amerika’nın en eski ve popüler kedi ırklarından biridir. Görkemli boyutu ve sevecen karakteri ile dünyanın nazik devi olarak adlandırılan Maine coon adını, Amerika’da bulunan Maine eyaletinden almaktadır. Kökeni ile ilgili net bilgiler bulunmadığı için Maine coon adını nasıl aldığına dair çok sayıda teoriler bulunmaktadır. Görüntüsü ve karakteri ile herkesi kendine hayran bırakan bu sevimli dostumuzu yakından tanımak isterseniz işte Maine coon kedi cinsi özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler.

Maine Coon Kedi Cinsi Özellikleri

Oldukça gösterişli bir görünüme sahip olan Maine coon, sağlam ve kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Yüksekliği 40 cm ye kadar ulaşabilen bu kedi ırkının dişileri 4-6 kg, erkekleri ise 6-8 kg arasında değişir ve tam boyutlarına 3-5 yaşında ulaşır. Bu sağlam yapılı kediler, geniş bir göğüs ve güçlü bacaklara sahiptir. Patileri büyük ve yuvarlaktır.

Kafa yapısı fazla büyük olmayan Maine coonun kulakları üçgen şeklinde diktir ve uzun tüylerle kaplıdır. Gözleri oval şekilli ve göz rengi ela, bakır ve yeşil renkte olabilir.  Uzun kuyruğu bol tüylerle kaplıdır.

Uzun tüylü kedi cinsleri arasında yer alan Maine coon, çift tabakalı tüy yapısına sahiptir. Su geçirmeyen ipeksi tüyleri kulaklarının altından göğüs bölgesine doğru yele şeklinde uzanır ve bu bölgedeki tüyleri daha uzundur. Tüy rengi olarak kahverengi tekir daha yaygın olarak görülse de beyaz, kahverengi ve siyah gibi düz renklerde veya üç renkli, tekir, kaplumbağa kabuğu gibi pek çok desende görülebilir.

Maine Coon Karakteri

Sevecen ve iyi huylu olan Maine coon kedisi mükemmel bir aile dostudur. Uysal yapısı ile “nazik dev” olarak adlandırılan bu kedi ırkı çok zeki ve arkadaş canlısıdır. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşırlar. Kucak kedisi değildir ancak sizin yanınızda olmayı çok sever. İlgi meraklısı bir kedi ırkı değildir.

Maine coon oyun oynamayı çok sever ve kendi başına oynamanın yanı sıra çok iyi bir avcı oldukları için sizin attığınız topu yada oyuncağı getirmekten de çok hoşlanır. Pek çok kedi ırkının aksine eğitilebilir bir zekaya sahiptirler ve zamanla komutları öğrenebilirler.

Eğlenceli bir kişiliğe sahip olan Maine coon suya karşı meraklıdır ve suyla oynamayı sever. Çok konuşkan kediler değillerdir ancak isteklerini size yumuşacık ses tonu ile bildirecektir. Dişi Maine coonlar erkeklere oranla daha ağırbaşlıdır.

Maine Coon Kedi Cinsi Bakımı

Maine coon, genel olarak bakımı kolay bir kedi ırkıdır. Bakımı konusunda en önemli nokta, ipeksi ve yoğun tüylerinin haftada 2-3 kez taranmasıdır. Gerekli durumlarda banyo yaptırılabilir ancak yoğun tüylerini çok iyi kurutmak gerekir. Aynı zamanda bu uzun tüylü dostlarımızın kuyruk kökünü düzenli olarak kontrol etmeli ve yapışan büyük tuvalet parçalarının temizlenmesine özen gösterilmelidir.

Diğer kedi ırklarında olduğu gibi tırnakları düzenli olarak kesilmeli ve dişleri fırçalanmalıdır. Genellikle tüm kediler dişlerinin fırçalanmasından pek hoşlanmazlar. Bu nedenle yavruluk döneminde alıştırmak önemlidir. Aynı zamanda kulakları düzenli olarak kontrol edilmeli ve eğer kir varsa nemli bir bezle silinmelidir. Gözlerinde çapak veya akıntı olması durumunda yumuşak ve nemli bir bezle silebilirsiniz.

Beslenmesinde kaliteli kuru mama tercih edilmeli ve kilo problemine karşı mama miktarına dikkat edilmelidir.

Maine coon ortalama yaşam süresi 12-15 yıl arasındadır ve genel olarak sağlıklı kedilerdir. Fakat pek çok kedi cinsi gibi genetik olarak yatkın oldukları hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kalça displazisi
  • Hipertrofik kardiyomiyopati
  • Polikistik böbrek hastalığı
  • Sinirsel kas atrofisidir.

Düzenli veteriner kontrolü ile bu iri cüsseli sevimli dostlarımıza, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.