Makyaj Fırçaları ve Kullanım Alanları

184
makyaj fırçaları ve kullanım alanları

Makyaj fırçaları, kusursuz bir makyajın vazgeçilmezidir. Kusursuz bir makyaj için, doğru ürünü seçmek kadar doğru fırçayı da seçmek önemlidir. Piyasada pek çok çeşit makyaj fırçası varken hangisine ihtiyacınız olduğunu bilmek kafa karıştırabilir. Ya da hangi fırçanın ne işe yaradığı.. Fırçanın ne işe yaradığını bilmediğimiz takdirde ortaya kötü sonuçlar çıkabilir. Özellikle makyaja yeni başlayanlar için sahip olunması gereken makyaj fırçaları  ve kullanım alanları neler bir göz atalım.

Makyaj Fırçaları ve Kullanım Alanları

Pudra Fırçası ( Powder Brush)

 

 

Pudra Fırçası

 

Hafifçe yuvarlanmış bir uca sahip ve uzun kıllı bir fırçadır. Toz yada sıkıştırılmış pudranın yüze eşit miktarda dağılmasını ve doğal görünmesini sağlar.

Fondöten Fırçası (Foundation Brush)
Fondöten Fırçası

 

Krem yada likit fondöten ürünlerinin cilde eşit olarak yayılmasını sağlayan fırçalar dır. Bu fırçalar genellikle yoğundur.  Yassı kabuki fırçaları da fondöten uygulamak için tercih edebilirsiniz.

Allık Fırçası (Blush Brush)
Allık Fırçası

 

Allığı yüze uygulamak için kullanılır. Allık fırçası seçerken kıllarının yumuşak olmasına özen gösterin. Yüzünüze eşit dağılmamış bir allığın tüm makyajınızı mahvedeceğini unutmayın. Kubbe şeklinde yada açılı allık fırçalarını tercih edebilirsiniz.

Kontür Fırçası (Contour Brush)
Kontür Fırçası

Yüz hatlarını daha keskin göstermek için uygulanan kontür ürünlerinin dağıtılması için kullanılır. Bu fırçaların bazıları düz ve keskin kıllara sahip olurken bazıları da açılı dır. Açılı kontür fırçaları ile kontür uygulamak daha kolaydır.

Yelpaze Fırça (Fan Brush)
Yelpaze Fırça

 

Adından da anlaşıldığı gibi yelpaze şeklindedir ve aydınlatıcı uygulamak için kullanılır. Aydınlatıcının eşit miktarda dağılmasını sağlar.

Far Fırçası (Eyeshadow Brush)
Far Fırçası

Göz farı uygulamak için kullanılır. Oval ve yassı olan far fırçaları, göz farının pigmentini kaybetmeden uygulanmasını sağlar. Düz  far fırçaları, krem yada likit göz farlarını uygulamak için idealdir.

Karıştırma Fırçası (Blending Brush)

Karıştırma FırçasıGözünüze birden fazla far uyguladığınız zaman, renk geçişlerini yumuşatmak için kullanılır. Kılları, far fırçasına nazaran daha uzundur.

Kaş Fırçası (Brow Brush)
Kaş Fırçası

Kaşlarınız seyrek ve dolgunlaştırmak istiyorsanız yada kaşlarınıza şekil vermek istiyorsanız kaş ürününü uygulamak için kullanılır.

Kapatıcı Fırçası (Concealer Brush)
Kapatıcı Fırçası

Yüzdeki leke, sivilce ve göz altı morluklarını kapatmak için kullanılan kapatıcıyı uygulamak için kullanılır.

Makyaj Süngeri
Makyaj Süngeri

 

Her ne kadar fırça olmasa da günümüzde pek çok kişi tarafından, fondötenden kontür işlemine kadar pek çok uygulamada kullanılmaktadır. Ürünü emdikleri için makyajın daha doğal durmasını sağlamaktadır. Özellikle nemli olarak kullanılan makyaj süngeri, kalın yapılı fondötenin daha doğal durmasını sağlar.

Makyaj fırçaları, belirli aralıklarla temizlenmelidir. Kirli fırçalar bakteri barındırdığı için, ılık su ve antibakteriyel sabunla temizlemek gerekir. Fırçalarınızı temizlerken metal kısmının suyla temas etmemesine özen gösterin. Ve fırçalarınızı fırça kısmı aşağı gelecek şekilde kurutun.

İlginizi Çekebilir: Doğal Makyaj Nasıl Yapılır? Doğal Makyaj Teknikleri

Sağlıklı,mutlu günler..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here