Maltese Terrier Özellikleri ve Bakımı

364
maltese terrier özellikleri

Maltese terrier, bembeyaz ipeksi tüyleri, düğme gibi burnu ve minicik boyutu ile köpekler aleminin en sevimli üyesidir. Diğer adıyla Malta köpeği, sevimli olmasının dışında dünyada ve ülkemizde de en popüler köpek ırklarından biri olup oyuncak köpek cinsleri arasında yer alır. Bu sevimli dostumuzu daha yakından tanımak isterseniz işte Maltese terrier özellikleri, karakteri ve bakımı hakkında merak ettikleriniz…

Maltese Terrier Özellikleri

maltese terrier bakımı

Maltese Terrier Karakteri

Maltese terrier genel olarak bakıldığı zaman evde beslenebilecek küçük köpek cinsleri arasında en fazla tercih edilen ırklardan biridir. Şımarık tavırları ile herkesin ilgisini çekmeyi başarır. Sahibine son derecede bağlı, uslu, zeki, sevecen ve etrafına neşe saçan bir köpek cinsidir. Maltese , oyun oynamayı çok sever ve sahibi ile vakit geçirmekten büyük zevk alır. Sürekli ilgi isteyen bu sevimli dostumuz  uzun süre yalnız bırakıldığı zaman ayrılık kaygısı yaşar. Bunun sonucu olarak hırçın tavırlar sergileyebileceği gibi aşırı derecede havlayarak etrafa rahatsızlık verebilir. Bu nedenle evde uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. Sevdiği oyuncakları ile oynamaya teşvik ettiğiniz taktirde ona vakit ayıracak zamanınız olmadığı durumlarda oyuncakları ile oynayarak kendi kendine vakit geçirebilir.

Maltese terrier oldukça nazik ve minicik boyutundan dolayı hassas bir köpek cinsidir. Bu nedenle küçük çocuklu aileler için pek uygun bir tercih olmayabilir. Yabancılara karşı temkinli davransa da çabuk iletişim kurar. Diğer evcil hayvanlarla arası iyi olsa da sahibini diğer bir köpekle kesinlikle paylaşmak istemez. Aynı zamanda Maltese terrier havlama eğilimi olan bir ırktır. Bu nedenle yavruyken sosyalleşmesi gerekir.

Maltese Fiziksel Özellikleri

maltese terrier karakteri

Maltese ufacık olmasına rağmen sağlam yapılı bir köpek cinsidir. İpeksi ve uzun beyaz tüyleri tek katmanlıdır. Kulaklarında nadiren limon rengi izler olabilir. Uzun tüylü olmasına rağmen çok fazla tüy döken bir köpek cinsi değildir. Sağlıklı bir Maltese terrier karın bölgesi pembe renklidir. Ağız, burun,pati ve yuvarlak gözleri siyahtır. Düşük kulakları uzun beyaz tüylerle kaplıdır. Kuyruğu bol tüylü ve sırtına doğru kıvrıktır.

Maltese terrier vücut ağırlığı 3-4 kg, boyu 22-25 cm arasında değişir. Ortalama yaşam süreleri ise 12-15 yıl arasında değişmektedir. Ortalama boyutlardan daha küçük olan ve “teacup” olarak adlandırılan Maltese terrier köpekleri, hayvan üreticilerinin erken doğum yaptırarak prematüre olarak dünya gelmeleri sonucu üretiliyor. Bunun sonucu olarak da genellikle kısa olan ömürlerini pek çok sağlık sorunları ile geçirdiklerini özellikle belirtmek istiyorum.

Maltese Terrier Bakımı

maltese terrier özellikleri

Maltese, uzun tüylerine rağmen çok az tüy dökse de uzun ve ipeksi tüylerinin her gün taranması gerekir. Bununla birlikte  salya ve gözyaşı akıntısı problemlerinin yaratacağı lekeleri önlemek için göz ve ağız çevresinin günlük olarak nemli bir bezle temizlenmesi gerekir. Aynı şekilde kulak kontrolünün de her gün yapılması gerekir. Başın üzerindeki uzun tüyler köpek tokası ile tutturulmalı yada kestirilmelidir. İhtiyaca göre banyo yaptırabilir yada kuru köpek şampuanı tercih edebilirsiniz.

Çok enerjik bir köpek olan Maltese, enerjisini evin içerisinde koştururken kolayca atabilir. Fakat yinede uzun olmayan orta mesafeli yürüyüşler onu mutlu edecektir. Soğuk havalara karşı hassas oldukları için  özellikle kış aylarında dışarı çıkarken köpek montu yada kazağı tercih edilmelidir.

Tüm köpek cinslerinde olduğu gibi tırnakları düzenli olarak kesilmeli ve diş bakımına özen gösterilmelidir. Bu ırkın özellikle diş ve diş eti hastalıklarına yatkınlığı olduğu için yavruluk döneminden itibaren diş fırçalamaya alıştırılmalıdır.

Kilo almaya eğilimli bir ırk oldukları için beslenmesine dikkat edilmeli, yaşına uygun ve veteriner hekimin önerdiği günlük miktarda köpek kuru maması ile beslenmelidir.

Diğer köpek cinslerinde olduğu gibi düzenli veteriner kontrolü ile bu sevimli dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı, mutlu günler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here