Mandalinanın Faydaları Nelerdir?

63
mandalinanın faydaları

Mandalina, pek çok çeşidi olan ve turunçgiller familyasına ait bir meyvedir ve Çin kökenli olduğu düşünülmektedir. Kış mevsiminde sevilerek tüketilen mandalina, yaprak dökmeyen bir çalıların meyvesidir. Clementine, Tango ve Satsuma, Owari en yaygın bulunan çeşitleridir. Diğer turunçgiller meyveleri gibi faydalı bitki bileşikleri ve lif açısından zengin olan mandalinanın faydaları nelerdir? İşte detaylar.

Mandalinanın Besin Değeri

1 orta boy (88 gram) mandalina:

Kalori: 47

Karbonhidrat: 12 gram

Protein: 0,7 gram

Yağ: 0,3 gram

Lif: 2 gram

C vitamini: Günlük değerin %26’sı

Bakır: Günlük değerin %4’ü

Potasyum: Günlük değerin %3’ü

Magnezyum: Günlük değerin %2,5’i

Demir: Günlük değerin %1’i

Mandalinanın Faydaları

mandalinanın faydaları

  • Mandalina antioksidanlar açısından zengindir ve özellikle karaciğer kanserini önlemeye yardımcı olan karotenoidler içerir. İçeriğinde bulunan C vitamini ve faydalı bitki bileşikleri ile kanseri önlemeye yardımcı olabilir.
  • Mandalina iyi bir C vitamini kaynağı olarak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Antimikrobiyal özelliği ile yaraların enfeksiyon kapmasını önlemeye yardımcı olabilir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığına bağlı bakteriyel rahatsızlıkların önlenmesinde yardımcıdır. Mandalina, öksürük, nezle ve grip gibi hastalıklarda vücut direncini artırır.
  • Antioksidan özelliği ile kötü kolesterol seviyesinin azalmasına ve iyi kolesterol üretimini artırmaya yardımcı olabilir.
  • Mandalina, içerdiği potasyum nedeniyle kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Kanın arterlerden sorunsuz bir şeklide geçmesini sağlayarak kan basıncını normal tutmaya yardımcı olabilir.
  • Mandalina, lif bakımından zengin olduğu için uzun süre tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda bu özelliği ile sindirim sisteminin düzenli çalışmasına ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.
  • Mandalinada bulunan C vitamini hem tüketildiğinde hem de topikal olarak uygulandığında cilt sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Kırışıklar, ince çizgiler ve lekeler gibi yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.
  • Aynı zamanda mandalina yağı yeni hücre ve dokuların oluşumunda yardımcı olarak yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.

Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Referans: https://www.healthbenefitstimes.com/mandarin-orange/

The Health Benefits of Mandarins