Mangonun Faydaları Nelerdir?

95
mangonun faydaları

Mango, ana vatanı Hindistan olan ve 4000 yıldan beri yetiştirilen oldukça lezzetli bir tropikal meyvedir. Lezzetinin yanı sıra içerdiği vitamin ve minerallerde tam bir şifa deposudur. Bu nedenle mango, dünyanın bazı yerlerinde “meyvelerin kralı” olarak da adlandırılır. Mango, bol miktarda A vitamini ve C vitamini, B vitaminleri, K vitamini, kalsiyum, potasyum, demir, selenyum gibi mineraller de içerir. Bu zengin içeriği ile mangonun faydaları nelerdir? Birlikte göz atalım.

Mangonun Faydaları Nelerdir?

Mango, içerdiği A ve C vitami ile vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur ve bağışıklık siteminin bir parçası olan beyaz kan hücrelerinin üretimini artırarak bağışıklık siteminin güçlenmesine yardımcı olur.

İçerdiği A vitamini ile göz sağlığını destekler. Mango, gece körlüğü, yaşa bağlı gelişen maküler dejenerasyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olur.

Mangonun içerisinde antioksidan olarak görev yapan  polifenoller bulunur. Bu polifenoller başta prostat, meme, kolon, lösemi gibi çeşitli kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Mango, içerdiği magnezyum ve potasyum sayesinde kan basıncı seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.

Mango aynı zamanda kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Yüksek tansiyon ve kolesterol, kalp hastalıkları için önemli bir risk faktörüdür. Bu nedenle mango, kan basıncı seviyesini ve kolesterolü düşürme etkisiyle kalp sağlını korumada yardımcı olabilir.

Mango, bol lif içeren bir meyvedir. İçerdiği sindirim enzimleri ile sindirim sisteminin düzenli çalışmasına, hazımsızlık, kabızlık gibi sindirim sorunlarının çözülmesine yardımcı olabilir.

Mango, içerdiği güçlü antioksidanlar yardımı ile karaciğeri temizleyerek vücuda detoks etkisi yapmaya yardımcı olur.

Mango, bol miktarda C vitamini içerir. C vitamini, cilt ve saç için gerekli olan vücuttaki kolajen üretimini artırmaya yardımcı olarak, cildin elastikiyetini artırmaya ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olur. Yaşlanma sürecini yavaşlatır. Mango maskesi, gözenekleri temizleyerek sivilce oluşumunu önlemede oldukça faydalıdır. Aynı zamanda mango, içerdiği A vitamini daha güçlü saçlara sahip olma açısından da etkilidir.

İçerdiği K vitamini ve kalsiyum ile mango ,kemik sağlığını korumaya yardımcı olması mangonun faydaları arasında sayılabilir.

Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler…

Kaynakça

Mango: Nutrition, Health Benefits