Mantarın Faydaları Nelerdir? Mantar Neye İyi Gelir?

92
mantarın faydaları

Dünyanın her yerinde, kendiliğinden yetişen mantarlar pek çok çeşidi ile yemeklere lezzet katmakta. Benimde çok severek tükettiğim mantar, kalorisinin düşük olmasının yanında çok iyi bir lif kaynağıdır.  B vitaminleri, potasyum, bakır, selenyum mineralleri açısından zengin bir kaynaktır. Aynı zamanda C vitamini, K vitamini ve D vitamini içerir. Zengin içeriği ile mantarın faydaları nelerdir, mantar neye iyi gelir ? İşte detaylar…

Mantarın Faydaları Nelerdir?

mantarın faydaları

 

Kanseri Önlemede Yardımcı Olabilir

Mantar, selenyum adı verilen antioksidan bakımından zengindir. Antioksidanlar, vücudumuzu erken yaşlanma, kalp hastalıkları, kanser gibi hastalıklara sebep olan serbest radikal hasarından koruyan bileşenlerdir. Yapılan çalışmalar, selenyum mineralinin kansere karşı etkili, antienflamatuar ve antioksidan olduğunu göstermektedir.

Kemik Sağlığını Korumaya Yardımcı Olabilir

Bakır, kemik sağlığını korumak için önemli bir mineraldir. Mantar, iyi bir bakır minerali kaynağı olarak kemik sağlığını korumaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda D vitamini içeren mantar, kalsiyum emilimini sağlayarak kemik sağlığına destek olabilir.

Kan Şekerini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Lif deposu besinler, özellikle diyabetli hastalar açısından çok önemlidir. Lifler, insülin direncini düşürmeye yardım eder ve kan şekeri seviyesini ayarlamaya yardımcı olur. İyi bir lif kaynağı olan mantar, kan şekeri seviyesini azaltarak diyabet gibi hastalıkların önlenmesinde yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Antioksidanlar, bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Bu nedenle antioksidan özelliği olan mantar, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir.

mantar neye iyi gelir

Kolesterol Seviyesinin Düşürülmesine Yardımcı Olabilir

Beta glukan, mantarların hücre duvarında bulunan bir lif türüdür. Yapılan çalışmalarda beta glukanın, kan kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir. Bu nedenle diyetinize mantar eklemek kan kolesterol sevisinin düşmesine yardımcı olabilir.

Kalp Sağlığını Korumaya Yardımcı Olabilir

Mantar iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, kan basıncı seviyesini düşürerek hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda kolesterol, kalp hastalıkları riskinin önemli nedenlerinden biridir. Bu nedenle mantarın hem kan basıncı seviyesini hem de kolesterolü düşürmeye yardımcı olması, kalp sağlığı açısından faydalı olabilir.

Enerji Verir

Mantar aynı zamanda B vitamini açısından da zengindir. B vitaminleri, vücudun yiyeceklerden enerji almasına ve kırmızı kan hücreleri oluşturmasına yardımcı olur.

Aynı zamanda sağlıklı bir beyin içinde B vitamini önemlidir. Mantarda bulanan kolin, kas hareketleri, sinir sistemi ve hafızayı güçlendirme konusunda yardımcı olabilir.

Mantarların pek çok zehirli türü bulunmaktadır. Bu nedenle bilmediğiniz mantar türlerini tüketmeyin.

Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler…

Kaynakça

What is the nutritional value of mushrooms