Mavi Rus Kedisi (Russian Blue) Özellikleri ve Bakımı

189
mavi rus kedisi

Mavi rus kedisi, Rusya kökenli safkan bir kedi cinsidir. Muhteşem tüy yapısı ve zümrüt yeşili gözleri ile herkesi kendine hayran bırakan mavi rus kedisi (Russian blue), en çok tercih edilen kedi cinsleri arasında yer almaktadır. Oldukça popüler bir kedi cinsi olan mavi rus kedisini daha yakından tanımak ister misiniz? İşte mavi rus kedisi özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler…

Mavi Rus Kedisi (Russian Blue) Özellikleri

Russian blue, kaslı bir vücut yapısına sahip olmasına rağmen vücut hatları ve duruşu oldukça zariftir. Orta büyüklükte bir kedi cinsidir. Kafasının üçgenimsi bir şekli vardır ve başlarının üst kısmı düzdür. Elmacık kemikleri oldukça belirgindir. Zümrüt yeşili muhteşem gözleri birbirinden ayrık ve yuvarlak olup üst köşede hafif eğimlidir.  Russian blue, iri kulaklara sahiptir ve kulaklarındaki tüyler vücuduna oranla seyrektir. Ağız kenarları hafif kalkıktır ve bu onlara mutlu, gülümseyen bir ifade verir.

mavi rus kedisi özzzellikleri

Russian blue kedi cinsinin bacakları uzun, patileri küçük ve yuvarlaktır.  Kuyruğu oldukça uzundur ve uca doğru incelir. İpeksi tüyleri çift katmanlı, kısa ve sıktır. Dokunmaya doyamayacağınız tüyleri açık ve parlak mavi olup tek renktir. Pek çok kişinin gri olarak gördüğü bu renk, kedi terimlerine göre açık parlak mavi ve uçlara doğru gümüş rengi olarak değerlendirilmektedir.

Russian blue vücut ağırlığı erkeklerde 4,5-6 kg, dişilerde 3,5-5 kg arasında değişmektedir.

KARAKTERİ

Russian blue genel olarak uslu bir yapıya sahiptir. Oyun oynamayı çok severler ve saatlerce tek başlarına oyun oynayabilirler. Tek bir kişiyi sahip olarak kabul ederler ve ilgisizlikten hiç hoşlanmazlar. Sahibinin sürekli peşinde dolaşmaktan, omuzunda yada kucağında olmaktan büyük zevk duyar. Ailenin diğer üyeleri ve çocuklarla da arası oldukça iyidir. İnsancıl bir yapısı olmasına rağmen  evinize gelen yabancı ve tanımadıkları insanlardan uzak dururlar. Öncelikle karşısındaki kişiyi inceler ve tehlike hissetmemesi durumunda yabancılara karşıda sevecen davranır.

 

Russian blue oldukça nazik ve şefkatli bir kişiliğe sahiptir. Değişiklikten hoşlanmaz. Her gün aynı saatte yemek isterler. Hatta bu saati geçirirseniz huysuzlaşabilirler. Aynı zamanda bu sevimli dostumuz hijyene de oldukça önem verir.

Bunlar genel olarak mavi rus kedisinin karakteri olup her mavi rus kedisi aynı karaktere sahip olacak anlamına gelmez. Sonuçta tüm kediler de, insanlar gibi farklı karaktere sahiptir.

Mavi Rus Kedisi Bakımı

mavi rus kedisi bakımı

Russian blue kısa tüylü olmasına rağmen tüy yapısı oldukça sıktır. Bu nedenle tüylerinin haftada en az iki kez taranması gerekir. Pek çok kedi cinsi gibi onlarda yıkanmayı sevmezler. Fakat mevsim geçişlerinde tüy döktükleri zaman yaptıracağınız ılık bir banyo rahatlamalarını, ölü tüylerinden kurtulmalarını sağlayacaktır.

Tüy bakımından bahsederken bu sevimli dostumuzun hipoalerjenik olup olmadığını merak edebilirsiniz. Aslında kedi alerjisi kedilerin tüyleri ile alakalı olmayıp salgıladıkları Fel D1 proteininden kaynaklanır. Bazı kedi cinsleri bu proteini diğer kedi cinslerine oranla daha az salgılar ve Russian blue da bunlardan biridir. Bu nedenle mavi rus kedisi alerji yapma riski diğer kedi cinslerine oranla daha düşüktür.

Russian blue bakımında bir diğer önemli konu diş temizliğidir. Günlük olarak diş temizliğinin yapılması gerekir fakat kediler bundan çok hoşlanmazlar. Günlük olarak yapamıyorsanız en azından haftada bir kez dişlerini fırçalamanız, diş sağlığı açısından faydalı olacaktır.

İki haftada bir tırnaklarını kesmeli, haftada bir kez de kulaklarını kontrol etmelisiniz. Kulakları kirlenmiş ise bir tutam pamuk yardımı ile temizlemelisiniz. Kulaklarını temizlerken kesinlikle kulak pamuğu kullanmayın.

Beslenmesinde de her zaman kaliteli kuru kedi maması tercih edilmelidir. Yemek yemeyi çok sevdikleri ve doymayı bilmedikleri için mama miktarına dikkat etmekte fayda vardır.

Russian blue ortalama yaşam süreleri 15-18 yıl arasında değişmektedir. Oldukça sağlıklı bir kedi cinsi olup her hangi bir kalıtsal rahatsızlıkları yoktur. Düzenli veteriner kontrolü ile bu sevimli dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.