Meditasyon Nedir? Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

129
meditasyon nedir

Pek çoğumuz öyle bir hayat kavgasının içindeyiz ki sürekli yapmak zorunda olduğumuz işler, iş stresi, ekonomik sorunlar, ilişkilerde yaşanan sorunlar derken kendimizle olan iletişimi kaybederiz. O kadar yoğun oluruz ki kendimize bir beş dakika ayırıp sorunların nereden kaynaklandığını, hayattan beklentilerimizi, ne istediğimizi, kim olduğumuzu düşünmeye fırsat kalmadan ömrümüz yitip gider. Pek çoğumuz neden tatile ihtiyaç duyarız?. Aslında pek çok neden sıralayabiliriz belki ama genellikle stresten uzaklaşmak, kafa dinlemek, daha huzurlu ve mutlu olmak için. Elbette tatilin yeri ayrı fakat öyle bir araç var ki, günlük rutininize eklediğiniz taktirde  stresle başa çıkmak, daha huzurlu ve mutlu hissetmek gibi pek çok faydalar sağlayabilen. Meditasyon…Peki  meditasyon nedir, meditasyonun faydaları nelerdir?.

Meditasyon Nedir? 

Meditasyon, zihni dinlendirme tekniği olup gevşeme, odaklanma ve farkındalığı içeren zihinsel bir egzersizdir. Meditasyon bir bilimdir, kesinlikle bir inanç sistemi değildir. Stresi azaltmak ve yönetmek için kullanılan en etkili araçlardan biridir. Meditasyon, ön yargılarımızı bırakmayı, aslında kim olduğumuzu anlamayı sağlar. Farkındalık yani anı yaşama becerisi kazanarak geçmişte yaşadığımız üzüntülerden ve gelecek kaygısından kurtulmamıza yardımcı olur. Meditasyonun sağlımız üzerindeki olumlu etkileri birçok bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır.

Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

meditasyonun faydalarıYapılan çalışmalarda meditasyonun stresi ve strese bağlı problemleri azalttığı gözlemlenmiştir. Huzursuz bağırsak sendromu ve travma sonrası stres bozukluğu gibi stresle ilişkili durumların semptomlarını iyileştirebileceği gözlemlenmiştir.

Bazı meditasyon formları kişinin pozitif düşünmesine yardımcı olarak depresyonu iyileştirebilir. Araştırmalar meditasyon alışkanlığının sürdürülmesi durumunda faydaları uzun vadede korumaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Meditasyon stresi azaltarak kaygı problemlerinin azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda fobiler, sosyal anksiyete, paranoyak düşünceler ve panik atak gibi anksiyete bozukluklarını azaltmaya yardımcı olur.

Meditasyon kişinin duygu, düşünce ve davranışlarını anlamasına yardımcı olur. 

Yapılan bir çalışma farkındalık meditasyonu uygulayan kişilerin işlerine daha uzun bir süre odaklandığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda bu kişilerin görev ayrıntılarını meditasyon yapmayan yaşıtlarından daha iyi hatırladıkları gözlemlenmiştir.

Dikkat ve düşüncenin netleştirilmesi, zihni genç tutmaya yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışmada, çoklu meditasyon yöntemlerinin dikkati, hafızayı artırdığı gözlemlenmiştir. Bu durum yaşa bağlı hafıza kaybı ve bunama sorunlarına yardımcı olabilir.

Meditasyon, zihinsel disiplin ve iradeyi geliştirerek bağımlılıktan kurtulmanıza, kilo vermeye ve istenmeyen tüm alışkanlıklardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Meditasyon, uykuya dalma süresini kısaltarak uyku kalitesini artırmaya yardımcı olur.

Meditasyon kan basıncını azaltır. Bu durum yüksek tansiyonun sebep olduğu kalp ve arterlerdeki gerginliği azaltarak kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.

Görüldüğü gibi meditasyon sadece zihni dinlendirmekle kalmayıp sağlığımız açısından da oldukça faydalı bir araç.

Sağlıklı, mutlu günler…

İlginizi Çekebilir: Bilinçaltı Zihninin Gücü

Kaynakça

12 Science-Based Benefits of Meditation