Melatonin Hormonu Nedir? Ne İşe Yarar ?

234
melatonin

Uyku hormonu olarak da bilinen melatonin hormunu nedir, ne işe yarar? İşte detaylar…

Melatonin Hormonu Nedir?

Melatonin hormonu, beyinde epifiz bezi tarafından üretilen bir hormondur. Bu bez, beynimizin ortasının hemen üzerinde bulunan bezelye büyüklüğünde bir bezdir. Esas görevi, vücudun biyolojik saati olarak bilinen sirkadyen ritmini ayarlamaktır. Bu ritim  vücudumuzun biyolojik saati olup uyku zamanında uyumamızı ve uyanmamız gerektiğinde uyanmamızı sağlar. Bu nedenle uyku hormonu olarak da bilinir.

Ana maddesi triptofan; önce enerji ve mutluluk hormonu olarak bildiğimiz seratonin, hava kararınca da ışığa duyarlı olan melatonine  dönüşür. Melatonin hormonunu verimli salgılayabilmek için karanlığa ihtiyaç duyar. Bu nedenle karanlık ortamda uyumak gerekir. Bu hormonun az salgılanması insomnia gibi uykusuzluk hastalığına sebep olur.

Uyumadan önce tablet, cep telefonu yada bilgisayar kullanımı melatonin hormonunun salgılanmasına engel olabilir. Akşam 21:00-22:00 saatleri arasında artmaya başlar. Gece 02:00-04:00 arasında en yüksek değerine ulaşır ve 05:00 den sonra da azalmaya başlar.  Kışın güneş ışığının azalması ile vücudumuzda melatonin hormonu üretimi fazla olup yaz mevsiminde durum tam tersidir. 

Melatonin Hormonu Ne İşe Yarar?

melatonin hormonu nedir

  • Göz sağlığı açısından önemlidir. Melatonin güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle hücre hasarını önlemeye göz sağlığını korumaya yardımcı olur.
  • Güçlü bir antioksidan nedeniyle kanseri önlemede yardımcıdır.
  • Bağışık sistemin güçlendirici ve hücre yenileyici özelliği bulunmaktadır.
  • Melatoninin bir diğer görevi de stresin bağışıklık sistemi üzerindeki etkisini azaltmaktır.
  • Uyku kalitesini artırır.
  • Antioksidan özelliğinden dolayı kalp ve damar sağlığını koruyucu etkisi vardır.
  • Yaşlanmayı geciktirir.
  • Yapılan çalışmalarda mide ülserine iyi geldiği ve hücre yenileyici özelliğinden dolayı Alzheimer gibi rahatsızlıklara iyi geldiği gözlemlenmiştir

Bu hormonunun salgısını; özellikle kızılcık, deve dikeni, rezene, papatya, badem, ceviz, kırmızı et, balık, muz, çilek, kuru fasulye, nohut, patlıcan, brokoli, domates, bezelye gibi gıdalar artırır.

Sağlıklı, mutlu günler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here