Meyan Kökünün Faydaları ve Zararları Nelerdir?

101
meyan kökünün faydaları

Meyan kökü, tatlı kök olarak da bilinen ve yüzyıllardır kullanılan şifalı bir bitkidir. Geleneksel Çin tıbbında önemli bir yere sahip olan meyan kökü, mide ve solunum problemlerine karşı olan faydaları ile bilinmektedir. Meyan kökü nedir, meyan kökünün faydaları ve zararları nelerdir? İşte detaylar…

Meyan Kökü Nedir?

Meyan kökü, baklagiller familyasından 120-150 cm’e kadar boylanabilen çok yıllık çalımsı bir bitkidir. Ana vatanı Çin ve Rusya olan bu bitkinin mavimsi, mor çiçekleri ve toprağın altında 1 metreye kadar uzanan kök yapısı vardır. Bitkinin  kökleri baharat olarak kullanılır ve hoş bir kokuya sahiptir. Tadı, yetiştiği toprağa göre değişen meyan kökünün bazısı tatlı bazısı ise acımsı bir tada sahiptir. En çok Avrupa ve Asya’da yetişen meyan kökü, ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesinde yetişir. Dere kenarlarında, sulak ve nemli yerlerde yetişen yabani bir ottur. Genellikle meyan kökü çayı, meyan kökü tozu, meyan kökü şerbeti olarak tüketilir. Meyan kökü, nişasta, glikoz, tanen, sakaroz, asparagin, zamk, reçine yağ, glisirizik asit ve glisirizin gibi bileşenler içerir.

Meyan Kökünün Faydaları

meyan kökü

  • Mide bulantısı, mide ağrısı, hazımsızlık, mide ekşimesi, besin zehirlenmesi gibi sorunların giderilmesinde oldukça faydalıdır. Midenin rahatlamasını sağlar.
  • Meyan kökü, iyi bir balgam söktürücüdür. Bu özelliği ile solunum sistemini temizlemeye yardımcı olur. Soğuk algınlığı, grip, nezle, bronşit gibi hastalıklara iyi gelir.
  • Sakinleştirici özelliği ile sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Stresi azaltmaya yardımcı olur.
  • Adet dönemi öncesi görülen sinirlilik, ağrı ve krampları rahatlatmada oldukça etkilidir. Aynı zamanda menopoz döneminde görülen sıcak basmaları gibi hormonal problemlerin giderilmesinde yardımcı olabilir.
  • Meyan kökü içeren jeller egzama, sedef hastalığı, deri döküntüleri ve kuru ciltlerin tedavisinde yardımcı olabilir.
  • Antibakteriyel özelliği ile diş çürüğü tedavisinde etkilidir.
  • Meyan kökü kabızlığa iyi gelir.
  • Bazı araştırmalar meyan kökünün potansiyel olarak meme ve prostat kanserine karşı koruma sağladığını göstermektedir.

Meyan Kökünün Zararları

meyan kökünün zararları

Meyan kökü de tüm şifalı bitkilerde olduğu gibi fazla tüketilmesi zarar verebilir. Vücutta düşük potasyum seviyelerine ve buna bağlı olarak kas zayıflığına neden olabilir. Yüksek tansiyon, ödem, baş ağrısı, uykusuzluk ve kalp atışında anormalliğe sebep olabilir.

Çocukların, hamile ve emziren kadınların, yüksek tansiyon hastalarının, kansızlık hastalığı bulunanların kullanmaması gerekir. Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullanmakta olduğunuz bir ilaç varsa tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sinir Otu Nedir? Sinir otunun Faydaları Nelerdir?

Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.