Mineraller ve Faydaları Nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?

196
mineraller ve faydaları

Mineraller, tıpkı vitaminler gibi vücudumuzun gelişmesine, büyümesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı olan kimyasal elementlerdir. Vücudumuz birçok farklı işlevleri yerine getirmek için mineralleri kullanır. Sağlığımız açısından önemli olan mineraller ve faydaları nelerdir? İşte detaylar… 

Mineraller ve Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum: Kemik ve diş sağlığı açısından oldukça önemli bir mineraldir. Vücudumuz kalp, kas ve sinirlerin düzgün çalışması içinde kalsiyuma ihtiyaç duyar. Kalsiyum kanın pıhtılaşmasını, kasların kasılmasını sağlar. Vücudumuzdaki kalsiyumun %99’u kemiklerimizde ve dişlerimizde bulunur.

Kalsiyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Süt ve süt ürünleri, sardalya, somon, brokoli, bamya, incir, fasulyeler, mercimek, lahana, karnabahar, ıspanak, pazı

Selenyum: Tiroid bezinin ve bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışması açısından oldukça önemli olan ve antioksidan etkisi bulunan mineraldir. Antioksidan etkisi ile kanser riskini  azaltır. Kalp, sinir sistemi ve tirod sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Aynı zamanda astım semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Selenyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Keçi peyniri, balık ve deniz ürünleri, yumurta, bakliyat, kuru yemişler, muz, hindi eti, brezilya fıstığı, ay çekirdeği

Demir: Kanda oksijeni taşıyan kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren mineraldir.

Demir Hangi Besinlerde Bulunur?

Kuru üzüm, karaciğer, kırmızı et, balık ( uskumru, mezgit, alabalık ), ıspanak, tavuk ve hindi eti, yumurta, mercimek, patates, pekmez, bezelye

Çinko: Oldukça fazla sayıda enzimin çalışmasında ve bağışıklık sistemi, yara iyileşmesi, tiroid, kan pıhtılaşması, sağlıklı bir cilt, karaciğer sağlığı, kas ve iskelet sistemi, sağlıklı kalp ve sindirim sistemi açısından oldukça önemli bir mineraldir.

Çinko Hangi Besinlerde Bulunur ?

İstiridye, ceviz, badem, fındık, yumurta, karaciğer, peynir, süt, balık, et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, fasulye, kepekli tahıllar

Potasyum: Vücudumuzda sıvı dengesini, sinir sinyallerini ve kas kasılmalarını düzenlemeye yardımcı olan bir mineraldir. Kalp sağlığını korur, krampları önler. vücudumuzda potasyum yüksekliği de ,eksikliği de tehlikelidir.

Potasyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Muz, avokado, ıspanak, karnabahar, domates, havuç, mercimek, soya fasulyesi, barbunya, et ve kümes hayvanları, kuru fasulye, patates, ton balığı

Magnezyum: Kasların ve sinirlerin gevşemesini sağlayan mineraldir. Vücudumuzda %60’ı kemiklerde, geri kalan kısmı ise kanda, kaslarda ve yumuşak dokularda bulunur.

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Avokado, roka, nane, ay çekirdeği, fasulye, bezelye, badem, ceviz, fındık, fıstık

İyot: Tiroid  hormonu yapımı için gerekli olan mineraldir. Tiroid hormonu metabolizmayı ve vücudun diğer önemli fonksiyonlarını kontrol eder.

İyot Hangi Besinlerde Bulunur?

İyotlu tuz, deniz yosunları, ton ve marina balığı, yumurta, kabuklu deniz hayvanları

Fosfor: Kalsiyumdan sonra vücudumuzda en fazla bulunan ikinci mineraldir. Kemik ve diş sağlığı, aynı zamanda beyin ve böbrek sağlığı açısından  önemlidir.

Fosfor Hangi Besinlerde Bulunur?

Yumurta, süt, yoğurt, baklagiller, kümes hayvanları, kırmızı et, patates, brokoli, sarımsak, karaciğer, balık, muz, kuru kayısı, üzüm, şeftali, soğan, enginar

Sodyum: Kan basıncının düzenlenmesini sağlayan önemli bir mineraldir. Aynı zamanda kasların ve sinir fonksiyonlarının çalışmasını, vücudun asit baz dengesini sağlar.

Sodyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Sofra tuzu, zeytin, pastırma, ekmek, simit, makarna, peynir, şalgam, soda, ceviz, turşu

Sağlıklı, mutlu günler...