Minyatür Pinscher Özellikleri ve Bakımı

112
minyatür pinscher özellikleri

Minyatür pinscher, küçük köpek cinsi olmasına rağmen büyük köpek gibi davranan, oldukça cesur ve korkusuz bir köpek cinsidir. Fiziksel olarak minyatür bir dobermana benzeseler de doberman ırkından daha eski bir köpek ırkıdır. Geçmişte fare avcılığı yapan ve kökeni net olarak bilinmeyen pinscherların Alman pinscher, Dachsund ve İtalyan tazısı gibi ırklardan geliştirildiği düşünülmektedir. Bu korkusuz ve cesur dostumuzu yakından tanımak isterseniz işte minyatür pinscher özellikleri ve bakımı hakkında her şey…

Minyatür Pinscher Özellikleri

minyatür pinscher bakımı

Minyatür pinscher oldukça küçük bir köpek cinsidir. Yükseklikleri 25-30 cm, vücut ağırlıkları 4-6 kg arasında değişmektedir.

Tüyleri kısa ve parlaktır. Tüy rengi kahve, kızıl, siyah ve ten rengi olabilir. Kaslı bir vücut yapısı olmasına rağmen oldukça zariftir. Kafa yapısı ince ve burnu uzundur. Gözleri oval şeklinde ve koyu renklidir. Kulakları büyük ve kulak uçları düşüktür. Ne yazık ki yasak olduğu halde bu köpeklerinde kulak ve kuyruklarını kesen kişiler bulunmaktadır. Bu nedenle çevrenizde dik kulaklı ve normalde kuyruğu uzun olduğu halde kısa kuyruklu pinscherlar görmeniz mümkün. Ön bacakları birbirine paralel olup yere dik basar ve kendine has bir yürüyüş tarzı vardır. Patileri küçük ve kedi patisini andırır.

KARAKTER YAPISI

minyatür pinscher bakımı

Aslında pek çok köpek cinsinde olduğu gibi pinscherında karakter yapısı, davranışları yavruyken aldığı eğitime göre değişir. Genel olarak sahibine aşırı derecede bağlı, oyuncu, zeki ve oldukça cesur köpek cinsidir. Yalnız kalmayı hiç sevmez. Kendine aşırı derecede güvenir ve dominant bir yapısı vardır. Bu nedenle ilk kez köpek evlat edinmek isteyenler için  uygun bir köpek cinsi değildir. 

Bu köpek cinsinin eğitimine 2-5 aylıkken başlamak çok önemlidir. Ve pinscherların öğrenme kapasitesi oldukça yüksektir. İnsanlarla ve diğer cins köpeklerle arasının iyi olması, sosyalleşmesi açısından bu dönemde eğitime başlamak gerekir. Aksi taktirde kendi bildiğini okuyacaktır.

Havlamayı çok sever ve yabancılara karşı her zaman şüphelidir. Kendini sevdirmeyi sevmeyen bu köpek ırkının bu nedenle çocuklarla arası pek iyi değildir. Özellikle küçük çocuklarla yalnız bırakılmaması gerekir. Evdeki hayvanlarla uyumlu olsa da diğer hayvanlara saldırma riski vardır. Bu nedenle çok dikkatli olunması gerekir.

Aynı zamanda bu sevimli dostumuz kemirmeyi çok sever. Eşyaları dokunamayacağı yere koymanızda fayda vardır. Eğitim sürecini iyi tamamlamış olan bir pinscher evde beslenebilecek küçük köpek cinsleri arasında yer alır ve apartman hayatına uygundur.

Minyatür Pinscher Bakımı

minyatür pinscher

Tüy bakımı oldukça kolaydır. Kısa olan tüylerini haftada 2-3 kez taramanız yeterlidir. Kulaklar düzenli olarak kontrol edilmeli ve gerekli durumlarda nemli bez ile silinmelidir. Tırnakları 15 günde bir kesilmeli ve dişleri düzenli olarak fırçalanmalıdır.

Pinscher enerjisi yüksek bir köpek cinsidir. Bu nedenle egzersiz ihtiyacının karşılanması için günlük orta mesafeli yürüyüşler onun hem fiziksel hemde zihinsel sağlığı açısından önemlidir. Bu sevimli dostumuz soğuk havaya karşı duyarlıdır. Soğuk havalarda köpek kazağı yada montu giydirmeniz gerekir. Aynı zamanda ufak hayvanları, kedi ve köpekleri kovalama konusunda ün salmış olan pinscherları tasmasız dolaştırmamak oldukça önemlidir.

Pinscher genel olarak sağlıklı bir köpek cinsi olsa da pek çok köpek cinsinde olduğu gibi bazı kalıtsal hastalıklara yatkındır. Bunlar; legg-perthes, progresif retinal atrofi, hipotiroidizm, patellar luxation olarak sayılabilir. Ortalama yaşam süresi 12-15 yıl olan bu sevimli dostlarımıza düzenli veteriner kontrolü ile sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.