Nar Suyunun Faydaları Nelerdir?

63
nar suyunun faydaları

Pek çok kültürde bolluk ve bereketi simgeleyen nar, sağlık açısından faydaları ile de ön planda olan bir meyvedir. İslam dininde cennet meyvesi olarak adlandırılan nar, sağlık açısından sağladığı faydalarla pek çok kültürde kutsal meyve olarak kabul görmüştür. Yemesi biraz zahmetli bir meyve olsa da katı meyve sıkacağı ile elde edeceğiniz suyu ile de sağladığı faydalardan yararlanmak mümkün. Peki nar suyunun faydaları nelerdir? İşte detaylar…

Nar Suyunun Faydaları Nelerdir?

 • Nara kırmızı rengini veren polifenoller güçlü antioksidanlardır. Nar suyu, diğer meyve sularına oranla daha fazla antioksidan içerir.  Hatta antioksidan oranı yeşil çaydan üç kat daha fazladır. Bu nedenle nar suyu tüketmek zararlı olan serbest radikalleri yok etmeye, iltihabı azaltmaya ve hücre hasarını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Nar, C vitamini açısından zengin bir meyvedir. Bir bardak taze nar suyu içmek günlük C vitamini ihtiyacının %25’ini karşılayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı oldukça faydalıdır.
 • Yapılan araştırmalar nar suyunun özellikle prostat, göğüs ve kolon kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.
 • Narın kabuğunda ve tanelerini saran zarda, çok güçlü bir anti-inflamutar özelliği olan punikalajin denen bir madde bulunur. Bu madde, narın yenmeyip atılan kısımlarında yer aldığı için nar suyu bu maddeyi daha fazla içerir ve anti-inflamatuar özelliği ile vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda romatoid artrit (iltihaplı romatizma) hastalığının ilerlemesini engelleyebilir.
 • Düzenli nar suyu tüketimi kan basıncı seviyesinin düşmesine yardımcı olabilir.

nar suyu

 • Nar suyunda bulunan antioksidanlar beyin sağlığını koruma açısından faydalıdır. Alzheimer gibi hastalıklardan korunmaya yardımcı olabilir ve hafızayı güçlendirir.
 • Narın ana yağ asidi olan punisik asit, trigliserid, kolesterol seviyesini düşürür ve aynı zamanda insülin direncini azaltarak kan şekeri seviyesini dengeler. Kalp hastalıklarında önemli bir risk teşkil eden yüksek tansiyon ve kötü kolesterol seviyelerini düşürmesi ile nar suyu, kalp sağlığını korumaya yardımcı olabilir. Ancak nar, tansiyon ve kolesterol ilaçlarına karşı olumsuz tepki verebilir.
 • Nar, diş eti hastalıklarına karşı faydalı olabilecek antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir.
 • Nar suyu, üreme sisteminin sağlıklı işlemesine yardımcı olabilir.
Güne Nar Suyu İçerek Başlayın
 • Sabah nar suyu içerek güne başlamak kendinizi daha mutlu ve enerjik hissetmenize yardımcı olabilir. Eğer kendinizi mutsuz, yorgun ve stresli hissediyorsanız güne bir bardak nar suyu içerek başlayın.

nar suyunun faydaları

 • Zengin bir nitrat kaynağı olan nar, kan akışını artırarak egzersiz performansını artırmaya yardımcı olabilir.
 • Nar suyu, içerdiği C vitamini sayesinde vücudun kolajen üretimini artırmaya yardımcı olarak cildi gençleştirir ve yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur.
 • Nar, lif bakımından zengin bir meyvedir. Bu nedenle nar tüketimi kabızlık, şişkinlik gibi sindirim sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda uzun süre tokluk hissi vererek fazla kalori alımını engeller ve kilo vermede yardımcı olur.
 • Aynı zamanda nar suyu idrar söktürücü özelliği ile vücutta oluşan ödem ve şişkinliğin giderilmesinde yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: Organik Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamile yada emzirme döneminde iseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Kaynakça: https://www.healthline.com/nutrition/12-proven-benefits-of-pomegranate#TOC_TITLE_HDR_4