Nasıl Kilo Verilir? Kilo Vermenin Yolları

33
nasıl kilo verilir

Kilo vermek, pek çok kişi için dünyanın en zor işi olarak görülse de aslında zor olan verilen kiloları geri almamak. Fakat obezitenin giderek arttığı günümüzde elbette önemli olan ilk önce kiloları verebilmek. Peki nasıl kilo verilir, kilo vermenin yolları nelerdir? İşte naçizane tavsiyelerim.

Nasıl Kilo Verilir?

Kilo vermenin small yada medium kıyafetlerin içine girebilmekten çok, sağlık açısından önemli olduğunu unutmamak gerekir. Ve eğer vermeniz gereken kilo miktarı fazla ise veya bir hastalık sonucu fazla kilolarınız varsa bunun kesinlikle doktor kontrolünde olması gerektiğini unutmayın.

Kilo verirken önemli olan sağlıklı bir şekilde vermek ve sonrasında ulaşılan kiloyu koruyabilmek. Herkes hızlı bir şekilde kilolarından kurtulmak ister fakat bunun sağlık açısından ciddi zararları olduğunu unutmamak gerekir. Uzmanlar sağlıklı bir vücudun ayda ortalama 4 kilodan fazla yağ yakımını yönetebilmekte zorlandığını belirtmektedir.

İlginizi Çekebilir: Hızlı Kilo Vermenin Zararları

kilo vermenin yolları

Aslında işin doğrusu, sağlıklı bir şekilde kilo vermek için bir diyetisyene danışmak gerekir. Fakat pek çoğumuz 5-10 kilo fazlalık için diyetisyene gitmek yerine evde kendi kendime nasıl zayıflarım? sorusunun cevabını arıyoruz. Kilo verme konusunda yediklerimize dikkat etmek ve spor yapmak kadar önemli olan bir konu var. KENDİMİZE GÜVENMEK…

Pek çoğumuzun her Pazartesi yada tatil dönüşü kilo vermeye karar verip sonrasında başarısız olmuşluğu vardır. Öncelikle böyle bir başarısızlığınız varsa unutun. Bu sefer başarılı olacağınız konusunda kendinize güvenin ve kararlı olun. Eğer bu konuda zorlanıyorsanız, hedeflediğiniz kilodaki bir resminiz varsa sürekli görebileceğiniz bir yere koyun. Eğer hiç bir zaman zayıf olmadıysanız, o zaman hayal gücünüzü kullanarak istediğiniz vücuda sahip olduğunuz zaman ki sizi hayal edin. Siz ne düşünürsünüz bilmem ama ben bu çok basit yöntemin kendinize güvenmek ve kararlı olmak konusunda işe yarayacağını düşünüyorum.

Buna benzer bir yöntemi seneler önce Tülin Şahin programında anlatmıştı. Çok beğendiği 36 beden bir elbiseyi dolabının kapısına asmış ve her gün o elbiseye bakarak “bu elbisenin içine gireceğim” diyerek kendini motive etmiş. Böyle bir şey de yapabilirsiniz.Yeter ki kararlı olun ve kendinize güvenin. Eğer kilo vermeyi, aç kalmak olarak nitelendiriyorsanız ve sizi korkutan kısım buysa, kafanızdan silebilirsiniz. Çünkü aç kalmadan da kilo vermek mümkün. Nasıl mı? İşte dikkat etmeniz gereken detaylar…

Kilo Vermenin Yolları

kilo vermenin yolları

Kahvaltıyı kesinlikle atlamayın

Uzmanlarında söylediği gibi güne kahvaltı ile başlamak sağlık açısından da çok önemlidir. Özellikle protein ağırlıklı bir kahvaltı yapmak gün boyu yemek yeme isteğinizi ve fazla kalori alımını azaltacaktır. Bunun için yumurta yada yulaf ezmesi içeren bir kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz.

Bol bol su için

Özellikle yemeklerden yarım saat önce mutlaka su içmeye özen gösterin.

Hiç bir besini YASAKLAMAYIN

Özellikle severek tükettiğiniz besinleri. Yiyecekleri yasaklamak onları daha çok istemenize neden olur. Günlük almanız gereken kalori miktarına bağlı kaldığınız sürece ara sıra kaçamak yapabilirsiniz.

Öğünlerinizde protein ( et ürünleri, deniz ürünleri, yumurta), sağlıklı yağ (zeytinyağı, tereyağı, avokado) ve düşük karbonhidratlı sebzeleri ( ıspanak, brokoli, karnabahar, marul, salatalık, lahana, domates vs) bir arada tüketin.

Şekeri, tuzu ve ekmeği azaltın

Tatlı ihtiyacınızı meyve tüketerek karşılayın.

İki yada üç öğün yemeye çalışın

Fakat açlık hissettiğiniz taktirde bir ara öğün ekleyin ama bu akşam yemeğinden önce olsun. Ara öğünlerde süt, yoğurt, smoothie, 1 avuç ceviz, fındık, gün kurusu gibi kuru yemişler tüketin.

kilo vermenin yolları

Lif bakımından zengin gıdalar tüketin

Lif bakımından zengin gıdalar tüketmek, sağlık açısından faydalı olduğu gibi uzun süre tokluk hissi vererek fazla kalori alımını engellemeye yardımcı olur ve sindirim sistemi açısından da faydalıdır.

Tabağınızı küçültün

Küçük tabak kullanmak, porsiyonlarınızı azaltmaya yardımcı olur.

Yemeğinizi yavaş yiyin ve iyice çiğneyin

Midenin, beyne doyduğunu iletmesi 20 dakikadır. Bu yüzden tok hissetmeden yemeyi bırakmaya çalışın.

İyi uyuyun

Araştırmalar, yeterli süre uyumayan kişilerin, vücut yağ oranı üzerinde etkisi olan, iştah ve metabolizma hızını kontrol eden leptin hormonu seviyelerinin %15 oranında düşebileceğini göstermektedir.

Her gün tartılın

Her gün tartılan insanların kilo verme sürecinin daha başarılı olduğu söylenmektedir.

Etiketleri okuyun

Market alışverişlerinde ürünlerin etiketlerinde yazan, kalori, şeker miktarı gibi değerleri okumayı alışkanlık haline getirin. Böylelikle üzerinde şekersiz yazdığı halde şeker içeren besinleri tüketmemiş olursunuz.

Sürekli aktif olun

Günde en az 45 dakika yürüyüş yapın. Yürüyüş yapamıyorsanız dans edin. Sağlık durumunuza göre egzersiz yapın. Youtube’da yeni başlayanlar için pek çok egzersiz videosuna ulaşabilirsiniz. Hatta pek çok arkadaşımın kilo verirken uyguladığı Walk at Home by Leslie Sansone‘ın videolarından faydalanabilirsiniz. Spor yapmaya başlamadan önce yeşil çay yada sade Türk kahvesi içerek metabolizmanızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz.