Nektarinin Faydaları Nelerdir? Nektarin Neye İyi Gelir?

88
nektarinin faydaları

Tüysüz şeftali olarak da adlandırılan nektarin, yaz meyveleri arasında sevilerek tüketilen bir meyvedir. Ana vatanı Çin olan ve sıcak ılıman bölgede yetişen nektarin, ülkemizde Akdeniz ve Bursa’da yetiştirilmektedir. Bilimsel adı Prunus persica’dır. Her ne kadar şeftaliye benzese de, vitamin ve mineral açısından şeftaliden daha fazla besin değerine sahiptir. İçerdiği lif, A vitamini, C vitamini, niasin (B3 vitamini), potasyum ve bakır mineralleri ile nektarinin faydaları nelerdir, nektarin neye iyi gelir? İşte detaylar.

Nektarinin Faydaları Nelerdir? Nektarin Neye İyi Gelir?

Obezite Tedavisinde Yardımcı Olabilir: Yapılan araştırmalar nektarin gibi meyvelerin, kateşin, antosiyanin, kuersetin ve klorojenik asit gibi biyoaktif bileşikler içerdiğini göstermiştir. Bu biyoaktif bileşikler, kalp rahatsızlıkları ve diyabet gibi obezite ile ilgili sorunlarla mücadele etmeye yardımcı olur.

Antioksidan: Nektarin içerisinde bulunan C vitami, polifenoller ve karotenoidler ile tam bir antioksidan deposudur. Bu bileşenler nektarinin kabuğunda daha çok bulunduğu için kabuğunu soymadan tüketmek gerekir. Antioksidanlar, hücreleri serbest radikallerin hasarından korumaya çalışırlar.

Sindirim Sistemini Düzenler: Nektarin, lif kaynağıdır. Bu sebeple bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlık gibi sorunlara karşı faydalıdır. Aynı zamanda uzun süre tokluk hissi vererek kilo vermede yardımcı olur.

Göz Sağlığını Korur: Nektarin, gözün retina tabakasında bulunan lutein içerir. Yapılan çalışmalar luteinin çok güçlü bir antioksidan olarak katarakt riskini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda içerdiği A vitamini sayesinde gözün görme yeteneğini geliştirir ve körlük gibi hastalıklardan korur.

nektarin neye iyi gelir

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Nektarin içerdiği C vitamini ve diğer antioksidan bileşikler sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun enfeksiyonlarla savaşarak hastalıklardan korunmasına yardımcı olur.

Kanserden Korur: Klorojenik asit, başta kolon kanseri olmak üzere diğer kanser türlerini önlemeye yardımcı olan ve antioksidan gibi çok önemli biyolojik aktivitesi olan bir bileşiktir. Bu nedenle klorojenik asit içeren nektarin, kansere karşı koruma sağlayabilir.

Hücre Sağlığı Açısından Önemlidir: Fosfor, hücre ve doku sağlığı açısından oldukça önemli bir mineraldir. Nektarinde bulunan fosfor, güçlü diş ve kemiklere sahip olmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda normal kalp hızının ve sinir iletiminin sağlanması, hasarlı hücrelerin onarımı gibi faydaları da bulunmaktadır.

Potasyum Eksikliğini Önler: Vücuttaki potasyum eksikliği, kas güçsüzlüğü, kramplar ve kalp ritim bozukluğuna neden olan hipokalemi gibi sorunlara sebep olabilir. Nektarinin içerdiği potasyum bu tür rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Cilt Sağlığını Destekler: Nektarin, cilt sağlığı açısından oldukça önemli bileşenler içerir. İçerdiği C vitamini kolajen üretimini destekleyerek cildi, yaşlanma etkilerine karşı korur.

Nektarinin Besin Değeri

1 orta boy nektarin:

62,5 kalori

15 gram karbonhidrat

2.4 gram lif

1.5 gram protein

0.5 gram yağ

7.7 miligram C vitamini (Günlük ihtiyacın %13’ü)

471 IU A vitamini (Günlük ihtiyacın %9’i)

285 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın %8’i)

1.6 miligram niasin (Günlük ihtiyacın %8’i)

0.1 miligram bakır (Günlük ihtiyacın %6’sı)

Aynı zamanda az miktarda manganez, fosfor, K vitamini ve E vitamini içerir.

Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.