Norveç Orman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

103
Norveç orman kedisi

Bugünkü konuğumuz kediler aleminde iri cüssesi ile dikkat çeken Norveç Orman Kedisi yada diğer ismi ile Norwegian Forest. Adından da anlaşılacağı üzere Norveç kökenli, özellikle Avrupa’da en çok tercih edilen kedi cinsleri arasında yer alan bir ırktır. Görünümü ile herkesi kendine hayran bırakan Norveç orman kedisini (Norwegian Forest) daha yakından tanımak isterseniz işte Norveç orman kedisi özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler…

Norveç Orman Kedisi Özellikleri

Norwegian Forest, ragdoll kedisi gibi iri kedi cinslerinden biridir. Beş yaşına kadar gelişimini sürdüren Norwegian Forest ağırlığı, erkeklerde 4-9 kg, dişilerde 3-7 kg arasında değişir. Oldukça dikkat çekici bir görünüme sahip olan Norveç orman kedileri, uzun tüyleri ve güçlü vücut yapıları ile ön plana çıkar. Bacakları ve patileri oldukça güçlüdür. Buda onları çok iyi bir  tırmanıcı yapar.

norveç orman kedisi özellikleri
Norveç Orman Kedisi

Norwegian Forest, üçgen şeklinde kafa yapısına ve sivri, bol tüylü kulaklara sahiptir. Badem şeklindeki gözleri zümrüt yeşilidir. Kuyrukları uzun ve bol tüylüdür.

Tüyleri, Norveç’in soğuk iklimine dayanacak şekilde çift katmanlı, uzun, sık ve su geçirmezdir. Boynunda bulunan tüyler vücuduna göre daha uzun olup bir yeleyi andırır. Tüy renkleri hemen hemen her renk ve desende olabilir. İpeksi tüylere sahip olan bu pofuduk dostumuzun standartlara göre kabul edilen tüy renkleri mavi, krem, açık mavi, siyah, kırmızı ve açık kahve rengidir. Aynı zamanda iki yada üç desenli renklere de sahip olabilirler.

KARAKTERİ VE GENEL HUYLARI

Norveç orman kedilerinin vahşi görüntülerinin altında yatan sevecen, arkadaş canlısı bir yapıları vardır. Her ne kadar yıllarını vahşi doğada geçirmiş olsa da evlat edinildikleri taktirde oyuncu ve oldukça uyumlu kedilerdir.

Norwegian Forest, meraklı ve keşfetmeyi seven bir kedi cinsidir. Aynı zamanda oldukça zeki olan bu pofuduk dostlarımız evin her köşesini keşfedecektir. Tırmanma ve zıplama konusundaki üstün başarıları göz önünde tutulursa, dolap üstleri de keşif alanına dahil olacaktır. Oldukça aktif olan bu sevimli dostlarımız yürüyüş yapmaktan da büyük zevk duyar.

Sessiz ve sakin olan Norwegian Forest, nazik ve aile bireylerine karşı sevgi dolu olsa da ilgi meraklısı değildir. Kucakta durmayı sevmez, hatta çok sıkboğaz edilmekten de hoşlanmaz. Bağımsız bir yapıya sahip olan bu sevimli dostumuzun çocuklarla, diğer kedi ve köpeklerle de arası iyidir.

Diğer pek çok kedi cinslerinden farklı olarak sudan çekinmezler. Avcılık yetenekleri çok gelişmiş olduğu için havuzunuzda bulunan balıkları avlamaktan çekinmeyecektir. Çok fazla miyavlayan kediler değillerdir. Ancak ihtiyaçlarını yumuşak bir ses tonu ile anlatırlar.

Norveç Orman Kedisi Bakımı

Norveç orman kedisi bakımı

Kalın ve su geçirmez tüyleri çok fazla kir tutmasa da uzun ve sık tüylerini her gün taramak gerekir. Norwegian Forest enerjik bir kedi olduğu için günlük egzersiz ihtiyacının karşılanması gerekir. Onunla oyun oynayarak enerjisini atmasına yardımcı olmanızdan büyük mutluluk duyacaktır.

Tırnaklarını iki haftada bir kesmelisiniz. Kulaklarını düzenli olarak kontrol etmeli ve kirli olduğu taktirde bir pamuk yardımı ile yada yarım ölçü elma sirkesi ile ıslatmış olduğunuz yumuşak bir bez parçası ile silebilirsiniz.

Dişlerini her gün fırçalamalısınız. Yavruluk döneminde alıştırmadıysanız kediniz bu durumdan pek hoşlanmayacaktır. Bu nedenle yavru iken diş fırçalamaya alıştırmanız oldukça önemlidir. Eğer her gün fırçalayamıyorsanız haftada bir kez fırçalamaya özen göstermelisiniz.

Eğer gözlerinde akıntı yada çapak varsa nemli bir bez ile silmeli ve enfeksiyonlara karşı her iki göz içinde farklı bez kullanmalısınız.

Beslenmesinde, yaş ve sağlık durumuna uygun, protein oranı yüksek, kaliteli kuru mama tercih edilmelidir. Konserve mama ile de destekleme yapılabilir.

Ortalama yaşam süreleri 14-16 yıl olan Norveç Orman kedisi genel olarak sağlıklı bir ırktır. Fakat diğer kedi cinsleri gibi genetik olarak yatkın oldukları bazı hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Glikojen depolama
  • Böbrek hastalıkları
  • Hipertrofik kardiyomiyopati
  • Retina displazisi gibi hastalıklar sayılabilir.

Düzenli veteriner kontrolü ile bu sevimli, pofuduk dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.