Omega 3 Nedir ? Faydaları Nelerdir ? Hangi Besinlerde Bulunur ?

202
omega 3

İnsan sağlığı açısından oldukça önemli bir yeri olan ve pek çok faydası bulunan omega 3 nedir, faydaları nelerdir, omega 3 hangi besinlerde bulunur? Merak ediyorsanız işte detaylar…

Omega 3 Nedir?

Omega 3 yağ asitleri, insan vücudu tarafından üretilmeyen, çoklu yağ asitleri grubu içerisinde yer alan yağ asitleridir.  Balıkta bulunan bir yağ asidi olup genellikle ton balığı, hamsi, uskumru ve ringa balığı gibi yağlı balıklardan elde edilir. Bu yağ asitleri çok önemlidir ve insan vücudunda pek çok temel işleve sahiptir. Omega 3 ihtiyacı anne karnında başlar ve yaşlılığa kadar devam eder. Özellikle çocukların büyüme, gelişim ve beyin gelişiminde etkilidir.  İnsan vücudu tarafından üretilmediği ve depolanmadığı için dışarıdan ve düzenli olarak tüketilmeleri gerekir. Tüketim miktarının uzman hekimler tarafından belirlenmesinde fayda vardır.

 Omega 3 Faydaları Nelerdir ? Omega 3 Ne İşe Yarar?

omega 3 nedir

 1. Kalp ve damar sağlığının korunmasında önemli rol oynar.
 2. Kemikleri güçlendirir.
 3. Alzheimer ve bunama gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 4. Kan basıncı yüksek olan kişilerde kan basıncını düşürür.
 5. Beyin gelişimde ve göz sağlığı açısından önemlidir.
 6. Depresyon ve anskiyete belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.
 7. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 8. Karaciğer yağ miktarını azaltır.
 9. Yağ yakımını kolaylaştırır.
 10. Cildin nem dengesini sağlar, kırışıklık ve yaşlanmayı önler.
 11. Kandaki trigliserid seviyesini düşürür.

Çeşitleri

EPA: EPA ” Eikozapentaenoik Asit “, kalp ve damar sağlığı açısından önemlidir.

DHA: ” Dokosahekssaenoik Asit “,  beyin ve göz sağlığında önemli rol oynar.

ALA: ” Alfa Linoleik Asit “, F vitamini olarak da bilinir. Omega 3  yağ asitlerinin öncüsü olup EPA ve DHA gibi metabolitlere dönüşür.

Omega 3 Hangi Besinlerde Bulunur ?

 

EPA ve DHA içeren besinler: Otla beslenen hayvanlardan elde edilen süt ve süt ürünleri, kabuklu deniz ürünleri, somon, kara deniz hamsisi, ringa balığı, ton balığı gibi yağlı balıklar.

ALA içeren besinler: Keten tohumu, chia tohumu, kenevir tohumu, ceviz, soya fasulyesi, lahana, ıspanak, semizotu, avokado, kanola yağı, keten tohumu yağı, sarı hardal tohumu.

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamilelik ve emzirme döneminde iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here