Organik Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

13
nar ekşisi nasıl yapılır

Nar, sonbaharda tezgahlarda yerini almaya başlayan oldukça faydalı bir meyvedir. Pek çok tarifte kullanılan nardan elde edilen nar ekşisi ise sofraların vazgeçilmezidir. Eşsiz aroması ile salatalara ve yemeklere lezzet katmak için kullanılan nar ekşisi nasıl yapılır? İşte detaylar.

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

Nar, yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidan içerir ve bu nedenle sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bu faydalarından yararlanabilmek için narı organik olarak tüketmek oldukça önemlidir. Nar ekşisini hazır almak yerine biraz zahmetle daha lezzetli ve sağlık açısından faydalı olması için evde hazırlayabilirsiniz. Bunun için gerekli olanlar;

5 kg nar (300-350 ml nar ekşi için)

1 tatlı kaşığı tuz

Narın miktarı ne kadar nar ekşisi yapmak istediğinize bağlıdır. Yaklaşık 300-350 ml nar ekşisi elde edebilmeniz için 5 kg, 1 litre için 15 kg nar yeterlidir. Bu miktarlar nar tanesinin büyüklüğüne göre değişebilir ve narın kesinlikle ekşi olması gerekmektedir.

Önce narları iyice yıkayın ve ikiye bölün. Daha sonra, nar ekşisi yapmanın bana göre en zahmetli bölümü olan nar tanelerini ayıklayın. Burada önemli olan nokta nar ekşisinin acımsı bir tat almaması için zarlarının dikkatlice ayıklanması gerekir. Nar tanelerini ayıklamak için taneli kısmı avuç içinize yerleştirin ve diğer elinize aldığınız tahta kaşığı narın kabuklu kısmına vurun. Nar tanelerinin kolay bir şekilde elinize döküldüğünü göreceksiniz.

Ayıkladığınız narların suyunu meyve sıkacağı yada robot yardımı ile sıkın. Daha sonra tülbent yardımı ile süzdürerek geniş bir çelik tencereye aktarın. En kısık ateşte kaynayana kadar karıştırın. Kaynama esnasında üzerinde oluşan köpükleri bir kaşık yardımı ile alın. Yaklaşık üç dört saat pekmez kıvamına gelene kadar kaynatın. Ocaktan almadan 5 dakika önce 1 tatlı kaşığı tuzu ilave edin. Ocağın altını kapattıktan sonra soğuyana kadar dinlendirin ve daha sonra cam kavanoza koyarak buzdolabında saklayın. İşte nar ekşimiz hazır. Salatalarınızda ve yemeklerinizde afiyetle kullanın.

Nar Ekşisi Yapmanın Püf Noktaları

  • Nar taneleri zarlarından mutlaka temizlenmelidir.
  • Narların ekşi olması gerekir.
  • Pekmez kıvamı aldığında ocaktan alınmalıdır.
  • Ocaktan almadan 5 dakika önce tuz atılmalıdır. Aksi taktirde mayalanmaya devam eder ve şarap olmaya başlar.
  • Kesinlikle çelik tencere kullanılmalıdır.