Öz Farkındalık Nedir? Nasıl Geliştirilir?

76
öz farkındalık nedir

Günümüzde kişiler hayatlarını, hedeflerini, ilişkilerini, kariyerlerini daha iyiye taşımak için kişisel gelişime oldukça önem vermektedir. Bu günkü yazımızda kişisel gelişimin ilk adımı olan öz farkındalık nedir, nasıl geliştirilir? konusunu ele alacağız.

Öz Farkındalık Nedir?

Öz farkındalık, kişinin duygularını, düşüncelerini, inançlarını anlaması, farkına varması demektir. Kısaca kişinin kendini tanımasıdır. Kişinin kendini yargılamadan, güçlü ve zayıf yönlerinin farkında olmasıdır. Kişisel gelişimin önemli bir adımı olan öz farkındalık, kişinin duygu ve düşüncelerini kontrol altına alarak, hayatını olumlu yönde değiştirmesine olanak tanır. Öz farkındalığa sahip olan kişi, güçlü ve zayıf yönlerini iyi analiz ederek hedeflerine ulaşmayı, stresle başa çıkmayı, mutlu olmayı nasıl elde edeceğini bilir. Çünkü duygu ve düşüncelerinin, inançlarının onu nasıl etkileyeceğinin farkındadır. Hayata olumlu bakar ve psikolojik olarak sağlıklı bir durumda olurlar. İş hayatından sosyal hayata kadar pek çok alanda başarı sağlamasına yardımcı olur.

Öz Farkındalık Nasıl Geliştirilir?

Meditasyon yapın

Meditasyon, zihni dinlendirme tekniğidir. Farkındalık, yani anı yaşama becerisini artırarak kişinin duygu ve düşüncelerini, davranışlarını, inançlarını anlamasına yardımcı olan bir tekniktir. Ön yargılarınızdan uzaklaşarak kim olduğunuzu anlamanıza yardımcı olan zihinsel bir egzersizdir.

Günlük Tutun

Her gün yatmadan önce duygularınızı, düşüncelerinizi, mutluluklarınızı, mutsuzluklarınızı, başarılarınızı, başarısızlıklarınızı her şeyi kaleme alın. Düşüncelerinizi kağıda dökmek, zihninizin rahatlamasına yardımcı olur. Bu durum kendinize ve hayatınıza farklı bir açıdan bakmanıza ve öz farkındalık konusunda gelişmenize yardımcı olur.

Kendinize Sorular Sorun

Öz farkındalık konusunda gelişimin önemli adımlarından biri, kendinize tarafsız bir gözle bakmaktır. Bunun için kendinize sorular sorun. Hedefinizin ne olduğunu, nasıl hissettiğinizi, sizi neyin mutlu ettiğini, korkularınız varsa neden korktuğunuzu gibi. Böylece düşüncelerinizin ve hareketlerinizin nedeni daha net bir şeklide belirlemiş olursunuz.

Güvendiğiniz Arkadaşlarınıza yada Ailenize Sorun

Öz farkındalığı geliştirmenin en iyi yollarından birisi de güvendiğiniz arkadaşlarınıza yada ailenize sizin hakkınızdaki fikirlerini sorun. Bunu yaparken açık ve dürüst olmalarını ve verecekleri cevabın sizi üzmeyeceğini belirtin. Aldığınız cevapları düşünerek, öz farkındalığınızı geliştirmek için iyi bir adım atabilirsiniz.

Farkındalık Yaratın

Farkındalık, öz farkındalığın anahtarıdır. Yargısız bir şekilde şimdiki ana odaklanmaktır. Böylece geçmiş ve gelecek endişelerinden kurtularak, gerçekte neler olduğunu gözlemleyerek olaylara karşı bakış açınızın farklılaşmasını sağlayacaktır.

İyi Bir Dinleyici Olun

Dinlemek, karşınızdaki kişinin söylediklerine, duygularına odaklanmak, dikkat etmektir. Bu sayede empati yeteneğiniz gelişerek, insanlara karşı daha anlayışlı olmanızı ve düşüncelerinizin değişmesini sağlamış olursunuz.

Farklı Bakış Açısına Sahip Olun

Öz farkındalık, insanın kendisini tanıması kadar, karşısındaki insanın duygu ve düşüncelerini de anlamaya çalışmaktır. Karşınızdaki kişinin bakış açısını anlamaya çalışmak, kendinizi daha geniş bir açıdan değerlendirme fırsatı verir.

Yeniliklere Açık Olun

Yeni deneyimler karşısındaki tepki ve düşünceleriniz kendinizi daha iyi tanımanıza imkan verecektir.