Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

89
papatya çayının faydaları nelerdir

Papatya çayı, papatya çiçeklerinin kurutulmasıyla elde edilen ve uzun yıllardır tedavi amaçlı kullanılan bir çaydır. Papatya, bilimsel adı Anthemis nobilin olan ve ana vatanı Türkiye olan şifalı bir bitkidir. İçerdiği antioksidanlar ve antienflamatuar özelliği ile binlerce yıldır kullanılmaktadır. Daha çok saç açıcı özelliği ile bilinir. Papatya çayı, kafein içermediği için siyah ve yeşil çaya alternatif olarak tüketilebilir. Bu yazımda papatya çayının faydaları nelerdir,papatya çayı nasıl hazırlanır? sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Papatya, antioksidan etkisi olan apigenin içerir. Yapılan araştırmalarda apigeninin, kronik uykusuzluğa iyi geldiği ve uykusuzluğu azalttığı gözlemlenmiştir.(1) Yeni doğum yapmış kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada, iki hafta boyunca papatya çayı tüketen kadınlar, tüketmeyenlere oranla daha iyi bir uyku kalitesi bildirmiştir. Bu bulgular umut verici olsa da papatya çayının uyku üzerindeki derecesini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Buna rağmen yatmadan önce papatya çayı içmek, uyku problemi olan kişilerin denemesi gereken bir yöntemdir.

Yapılan çalışmalarda papatya çayının içerdiği antioksidan apigeninin özellikle göğüs, sindirim sistemi, prostat, deri ve rahim kanseri ile savaştığı gösterilmiştir. Ancak papatya çayının kanseri önlemedeki rolü ile ilgili daha fazla sayıda insanla klinik çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Papatya çayı antienflamatuar etkisi ile mide ülseri, bulantı, ishal ve gaza karşı koruma sağlayabilir.

64 diyabetik kişiden oluşan bir çalışmada, papatya çayının ortalama kan şekeri seviyesini düşürdüğünü göstermiştir. Papatya çayının kan şekeri seviyesi üzerindeki etkileri ile ilgili çalışmalar daha çok hayvan çalışmaları üzerinde yapılmış olsa da bulguların umut verici olduğu söylenmektedir.

Papatya çayı bol miktarda antioksidan özelliği olan flavon içermektedir. Yapılan bir çalışmada flavonların kalp hastalıklarına neden olan kolesterol ve kan basıncını düşürme potansiyeli incelenmiş ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Bu nedenle papatya çayı kalp sağlığı açısından faydalı olabilir. Bu konu ile ilgili daha fazla araştırma yapılması gerekse de papatya çayını günlük diyetinize eklemenin faydası bulunmaktadır.

Papatya çayı aynı zamanda kasların gevşemesini sağlayarak adet ağrılarını azaltır.

Papatya Çayının Diğer Potansiyel Faydaları

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Anksiyete ve depresyonu hafifletir.
  • Kemik erimesini önler.
  • Cilt sağlığını iyileştirmek.

Papatya çayının bu faydaları ile ilgili kanıt olmamasına rağmen yanlış oldukları anlamına gelmez. Papatya çayının bu faydaları gelecekte klinik çalışmalarla kanıtlanabilir.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya

Yarım litre içme suyu

Suyu kaynatın ve içine kurutulmuş papatyaları atarak 3-5 dakika demlemeye bırakın. Süzgeçten geçirerek çiçek kısımlarını süzün. Dilerseniz tatlandırmak için bal yada limon ekleyebilirsiniz.

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamilelik ve emzirme döneminde iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler…

İlginizi Çekebilir: Fitoterapi Nedir? Fitoterapi Nasıl Yapılır?

Kaynakça

5 Ways Chamomile Tea Benefits of Your Health

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here