Papillon Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

86
papillon köpek

Papillon köpek cinsi, kelebeğe benzeyen kulakları ile ülkemizde çok sevilen küçük köpek ırklarından biridir. Fransa kökenli ve tarihleri çok eskilere dayanan bu sevimli köpek cinsi, rönesans döneminde pek çok tabloya konu olmuştur. Sevimliliği ile oldukça popüler olan bu dostumuzu yakından tanımaya ne dersiniz? İşte Papillon köpek cinsi özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler…

Papillon Köpek Cinsi Özellikleri

Oldukça küçük ebatlara sahip olan Papillon, uzun tüylere ve kuyruğa sahiptir. Uzun tüylü ve sırtında kıvrık taşıdığı kuyruğu sebebiyle bir dönemler sincap spaniel olarak da adlandırılmıştır. Ağırlığı erkeklerde 4-5 kg, dişilerde 3-4 kg arasındadır. Boyları ise 20-28 cm arasında değişmektedir.

Uzun beyaz kürkünün üzerinde kızıl hariç her renkten lekeler görülür. Bu lekeler kulak ve gözlerini kaplamalıdır. Kulakları çoğu zaman dik olsa da bazen düşük olabilir. Burnu hafif sivri ve burun kısmı kısadır.

Papillon Köpek Cinsi Karakteri

Papillon zeki bir köpek cinsidir ve en zeki köpekler arasında ilk 10 da yer alır. Bu nedenle eğitilmesi çok kolay olsa da tuvalet eğitimi sorun yaşatabilir. Kendilerine çok güvenirler ve pek çok küçük köpek ırkında olduğu gibi kendilerinden büyük köpeklere bile kafa tutarlar. Hırçın tavırları bulunmaz ancak sahibine çok bağlıdır ve bu durum koruma amaçlı saldırganlığa dönüşebilir. Bu nedenle yavruluk döneminde sosyalleştirilmesi önemlidir.

Sosyalleştirildikleri taktirde çocuklarla ve kedilerle arası iyi olsa da kendi ırkı dışındaki köpeklerle arası pek iyi değildir. Hassas yapıları nedeniyle çok küçük çocuklu aileler için uygun bir köpek cinsi değildir. Yabancılara karşıda mesafeli davranabilir. Her ne kadar havlamaya eğilimli olsa da eğitimle bu sorun aşılabilir ve aşıldığı taktirde apartman hayatına kolay uyum sağlar. Özellikle ev dışında oyun oynamayı çok seven bu sevimli dostumuz enerjik bir köpek cinsidir. Elbette burada anlatılanlar Papillon’un genel karakter özellikleridir. Bu özelliklerden tamamen farklı karakterde Papillon’lar da bulunabilir.

Papillon Bakımı

Papillon tüyleri uzun olsa da çok fazla tüy döken bir ırk değildir. İpeksi, uzun tüylerini haftada bir, iki kez taramanız yeterlidir. Banyo ihtiyacı yoktur fakat gerekli durumlarda yıkanabilir. Tırnaklarını iki haftada bir kesmeli ve dişlerini düzenli olarak fırçalamanız gerekir.

Papillon’da diğer pek çok köpek ırklarında olduğu gibi egzersize ihtiyaç duyar. Fiziksel ve ruhsal sağlıkları için günlük iki veya üç kez 20-30 dakikalık yürüyüşlere veya oyun zamanına ihtiyaçları vardır.

Beslenmesinde yaşına ve sağlık durumuna uygun kaliteli kuru mama günde iki öğün olarak verilmelidir. Dizleri hassas olduğu için kilo almamasına özen gösterilmelidir.

Ortalama yaşam süresi 13-16 yıl olan Papillon genellikle sağlıklı bir ırktır. Fakat diğer köpek cinslerinde olduğu gibi genetik olarak yatkın oldukları hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Diz kapağı çıkığı
  • Progressif retinal atrofi
  • Hipoglisemi gibi hastalıklardır.

Düzenli veteriner kontrolü ile bu sevimli dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.