Patlıcanın ve Patlıcan Sapının Faydaları Nelerdir?

28
patlıcanın faydaları

Patlıcan fazla bir besin değeri içermediği düşünülen fakat sapından meyvesine kadar sağlık açısından pek çok faydası olan bir sebzedir. Sebze dedim ama patlıcan, çiçekli bir bitkiden büyüdüğü ve tohum içerdiği için aslında teknik olarak bir meyvedir. İyi bir lif kaynağıdır ve 82 gramı sadece 20 kalori içerir (çiğ olarak). İçerdiği C vitamini, K vitamini, folat, manganez ve potasyum mineralleri ile patlıcanın ve patlıcan sapının faydaları nelerdir? İşte araştırma sonuçları…

Patlıcanın Faydaları Nelerdir?

patlıcan sapının faydaları

  • Patlıcan, canlı renklerinden sorumlu olan ve antioksidan özelliklere sahip antosiyaninler açısından zengindir. Antioksidanlar, vücudu serbest radikaller olarak bilinen zararlı maddelerin neden olduğu hasarlardan korumaya çalışan maddelerdir. Araştırmalar antioksidanların kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi bir çok kronik hastalığı önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.
  • Patlıcanda bulunan vitaminler ve antioksidanların hepsi kalp sağlığını destekler. 2019 yılında yayınlanan bir inceleme(1), antosiyaninler dahil belirli flavonoidlerin kalp sağlığı riskini artıran enflamatuar belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.
  • Aynı zamanda başka bir araştırmada, antosiyenin tüketen kadınların daha düşük kan basıncına ve arterlerin daha az sertleşmesine sahip olduklarını göstermiştir.
  • Lif, vücuttaki sindirim ve şeker emilimini yavaşlatarak kan şekerini düşürebilir. Bu nedenle lif bakımından zengin olan patlıcanı tüketmek kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

  • Aynı zamanda lif bakımından zengin besinler tüketmek, uzun süre tokluk hissi vererek fazla kalori alımını engeller ve kilo vermede faydalı olabilir.
  • Patlıcanda bulunan polifenoller vücudun kanserden korunmasına yardımcı olabilir. Antosiyaninler, iltihabı azaltarak ve kanser hücrelerinin yayılmasına yardımcı olan enzimleri engelleyerek  vücudu kanserden korumaya yardımcı olabilir.
  • Antioksanların beyin sağlığı üzerindeki faydaları tartışılmaz. Bu nedenle patlıcanda bulunan antioksidanlar, hafızına kaybı ve yaşa bağlı zihinsel gerilemeyi önlemeye yardımcı olabilir.
  • Patlıcan ayrıca göz sağlığı açısından önemli bir rol oynayan lutein ve zeaksantin içerir. Özellikle yaşlılarda görme kaybına neden olabilecek makuler dejenerasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Patlıcan Sapının Faydaları Nelerdir?

Kullanmadan attığımız patlıcanın sapı, patlıcanın sağladığı tüm faydaları sağlamanın dışında hemorid için oldukça faydalıdır. Patlıcanın saplarından elde edilen su aynı zamanda sindirim sitemi sağlığı açısından da faydalıdır. Cilt ve saç sağlığı açısından da faydalı olan patlıcan sapı, insülin direncini dengelemeye de yardımcı olur. Patlıcanın sapı demir bakımından zengindir ve kansızlığa yardımcı olabilir. Vücutta detoks etkisi yapar ve toksinlerin idrar yolu ile atılmasına yardımcı olabilir.

Patlıcanın Zararları: Uzmanlar patlıcanın kesinlikle çiğ tüketilmemesi gerektiğini belirtmektedir. Bunun dışında her besinde olduğu gibi fazla tüketimi faydadan çok zarar sağlayabilir. Deride kaşıntı ve kızarıklıklara neden olabilir. Patlıcandaki az miktardaki soleninin artrit semptomlarını artırdığına dair sağlam bir kanıt olmasa da eğer patlıcan yedikten sonra ağrılarınız artarsa bundan kaçınmanız gerekir.

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Referanslar: https://www.webmd.com/food-recipes/eggplant-health-benefits#2, https://www.medicalnewstoday.com/articles/279359, https://www.healthline.com/nutrition/eggplant-benefits