Pekinez Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

257
pekinez köpeğinin özellikleri

Pekinez, sevimli mi sevimli, küçük köpek ırkları içerinde yer alan bir köpek cinsidir. Çin İmparatorlarının sarayda beslediği bir köpek cinsidir. Öyle ki, Pekinez köpeğini normal, sıradan insanların beslemesine izin verilmemiş ve sadece imparator ve ailesinin beslediği köpek olarak ünlenmiştir.  19.yy da Avrupa’ya gelen Pekinez köpek ırkı, sevimli ve küçük olması sebebiyle özellikle kadınlar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Pekinez köpek cinsi özellikleri nelerdir ve bakımı nasıl olur? Hep birlikte bir göz atalım.

Pekinez Köpek Cinsi Özellikleri

pekinez köpeğinin bakımı

Pekinezler, oldukça sevimli olmalarına rağmen sert mizaçlı bir köpeklerdir. Fakat sahibine inanılmaz derecede bağlıdır ve onu kimseyle paylaşmak istemez.  Yabancılara karşı oldukça mesafelidir. Pekinezler, kıskanç bir karaktere sahiptir. Aynı zamanda hassas yapılarının olmasından dolayı sert bir şekilde sevilmekten  hoşlanmadıkları için çocuklu aileler için önerilmez. Oldukça inatçı olan Pekinez cinsi köpek sahibine istediğini yaptırmak ister. Çok enerjik bir köpek cinsi değildir fakat sahibiyle oyun oynamaktan zevk alır. Çok enerjik olmadığı içinde fazla egzersiz ihtiyacı olmayan ve bu nedenle apartmanda yaşamaya uygun bir köpek cinsidir. Fakat Pekinez cinsi köpek havlama eğilimi gösterebilir. Oldukça bağımsız köpeklerdir. Bu nedenle özellikle tuvalet eğitimi biraz sabır gerektirebilir. İradeleri oldukça güçlü ve inanılmaz derecede korkusuz köpeklerdir. Cüssesine aldırmadan kendinden büyük köpeklere sataşır.

Pekinez köpeklerin boyları 30 cm., ağırlıkları 6-7 kg. arasında değişir. Ortalama yaşam süreleri 13-15 yıl arasındadır. Basık suratı, düşük kulakları, iri gözleri ve düz uzun tüyleri ile dikkat çeker. Nemli ve sıcak havalarda basık burunlarından dolayı horlama eğilimi gösterebilirler. Renkleri siyah, gri, açık kahverengi, krem rengi olabilir. En nadir bulunan rengi ise beyazdır. 

Pekinez Köpek Cinsi Bakımı

Pekinezler  kilo almaya meyilli bir ırktır. Küçük ırklara özel mamalarla yaşına ve sağlık durumuna göre mama miktarı belirlenerek beslenmesi gerekir. Uzun tüylü bir köpek cinsi olmasından dolayı özellikle gözlerinin önüne düşen tüylerin kısaltılması gerekir. Uzun tüylü olmasına rağmen tüy dökme orta seviyededir. Tırnakları uzadıkça kesilmelidir. Pekinezler çok aktif bir köpek cinsi olmadığı için çok fazla egzersiz ihtiyacı duymamaktadır. Diğer köpek cinslerinde olduğu gibi düzenli veteriner kontrolü sağlığı açısından önemlidir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here