Pembroke Welsh Corgi Özellikleri ve Bakımı

281
pembroke welsh corgi

Pembroke Welsh Corgi, tilkiye benzer kafa yapısı, sürmeli gözleri, uzun vücudu ve kısa bacakları ile oldukça sevimli bir köpek ırkıdır. İngiltere kökenli bu sevimli dostumuzun soylarının, 800’lü yıllarda Vikingler tarafından Galler bölgesine getirilen Swedish Vallhound ırkına dayandığı düşünülmektedir. Aynı kökenden gelen, Pembroke ile büyük benzerlik taşıyan Cardigan Welsh Corgi, yaklaşık 70 yıldır farklı bir köpek ırkı olarak değerlendirilmektedir. Kraliçe Ⅱ. Elizabeth’in de en çok sevdiği köpeklerden olan Welsh Corgi, ülkemizde fazla popüler olmasa da Avrupa ve Amerika’da oldukça popüler bir köpek ırkıdır.

Pembroke Welsh Corgi Özellikleri

pembroke welsh corgi özellikleri

Pembroke Welsh Corgi fiziksel özellikleri ile dikkat çeken bir köpek ırkıdır. Uzun vücudu, kısa bacakları ve tilkiye benzeyen kafa yapısı ile onu diğer köpek cinslerinden ayırmak oldukça kolaydır. Sürmeli  koyu renk gözleri, geniş ve dik kulakları ile farklı bir köpek cinsidir. Kuyrukları diğer köpek cinslerine göre kısadır. Hareket ettikleri zaman yada heyecanlandıklarında kuyrukları yukarı doğru hareket eder. Küçük köpek cinsi olmasına rağmen güçlü ve dayanıklı bir köpek cinsidir. Bacakları kısa olsa da oldukça çevik ve hızlıdır.

Yumuşak ve su geçirmez kürk yapısı soğuk havaya dayanıklıdır. Tüyleri orta uzunluktadır ve renk olarak kızıl, siyah, boz veya siyah-ten renginde olabilir.

Erkek Welsh Corgi ağırlığı 11-14 kg, dişiler ise 11-13 kg arasında değişir. Boyları ise hem dişiler hemde erkeklerde 25-30 cm arasındadır. Ortalama yaşam süreleri 12-15 yıldır.

Pembroke Welsh Corgi Karakteri

Welsh Corgi, canlı, neşeli ve enerjik bir köpek cinsidir. Zeki, görev bilinci yüksek ve eğitime olumlu cevap veren köpeklerdir. Ailesine inanılmaz derecede sadık ve sevgi doludur. Sahibini mutlu etmekten hoşlanan, itaatkar ve koruyucu köpeklerdir. İçgüdüsel olarak çocuklara ve yaşlılara nazik davranmasını bilir. İyi bir aile köpeğidir.

Çocuklarla iyi anlaşır fakat yabancılara ve diğer köpeklere karşı mesafeli tavır sergiler. Diğer evcil hayvanlar ve Corgilerle iyi anlaşır. Çok iyi bekçilik yapar ve tehlike sezdiği durumlarda havlayarak haber verir. Keskin bir kulağı vardır ve hafızası çok kuvvetlidir. Geçmişte çoban köpeği olarak görev yapmış olan Welsh Corgi, cesur ve biraz da inatçıdır.

Gerek boyutu gerekse ev içinde aktif olması nedeniyle apartman hayatı için uygun bir ırktır.

Pembroke Welsh Corgi Bakımı

Bu ırkın bakımı oldukça kolaydır. Orta uzunluktaki tüylerini haftada iki kez taramanız yeterlidir. Gerekli durumlarda banyo yaptırılabilir.

Welsh Corgi, aktif ve enerjik bir köpek olsa da kilo almaya meyillidir. Bu  nedenle orta seviye olan egzersiz ihtiyacının karşılanmasına ve beslenmesine özen gösterilmelidir. Mama seçimi ve miktarı konusunda en doğrusu veterinerine danışmaktır.

Welsh Corgi genel olarak sağlıklı bir köpek cinsidir. Fakat diğer köpek cinslerinde olduğu gibi genetik olarak bazı rahatsızlıklara yatkınlığı vardır. Bunlar kalça displazisi, progresif retinal atrofi, eklem ve omurga problemleri ve bir kan pıhtılaşma bozukluğu olan Von Willebrand olarak sayılabilir.

İlginizi Çekebilir: Sosis Köpek Dachshund Özellikleri ve Bakımı