Pikan Cevizinin İnanılmaz Faydaları

86
pikan cevizinin faydaları

Pikan cevizi, yüksek besleyici özelliği ile son dönemlerin en popüler besinlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Peki pikan cevizi nedir, pikan cevizinin faydaları nelerdir, pikan cevizi ile normal ceviz arasındaki fark nelerdir? Merak ettiğiniz soruların yanıtını bu yazıda bulabilirsiniz.

Pikan Cevizi Nedir?

pikan cevizi nedir

Pikan cevizi, ana vatanı Güney Amerika olan ve ülkemizde  Akdeniz ve Güney Ege’de yetişen sert kabuklu bir meyvedir. Dünyada pekan olarak bilinir ve kıbrıs cevizi, amerikan cevizi, sahil cevizi, peca cevizi olarak da adlandırılır.  Güçlü bir antioksidan, protein ve yağ kaynağıdır. Besin değeri oldukça yüksek olan pikan cevizi, E vitamini, B1 vitamini, magnezyum, çinko, fosfor, bakır ve demir mineralleri içerir. Doymamış yağ açısından oldukça zengin olan pikan cevizi sert kabuklu kuru meyvelerin içinde en fazla antioksidan içeren bir meyvedir.

Pikan Cevizinin Faydaları

pikan cevizi nedir

  • Pikan cevizi, kalp sağlığı açısından oldukça faydalı olan tekli doymamış yağ asitleri için oldukça zengin bir kaynaktır. Yapılan araştırmalarda pikan cevizi alımının kolesterol seviyelerini dengelediği bulunmuştur. Aynı zamanda kan basıncının dengelenmesine de yardımcı olan pikan cevizi kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olabilir.
  • Yapılan bazı çalışmalar pikan cevizinin lif içeriğinden dolayı kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle diyabet riskinin azalmasına yardımcı olabilir.
  • Beyin gelişimini destekleyerek hafızayı güçlendirmeye yardımcı olabilir.
  • Yüksek oranda içerdiği antioksidan sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça faydalıdır.
  • Kanser riskini azaltıcı etkilere sahiptir.
  • Kanı temizleyici özelliği bulunmaktadır.
  • Saç dökülmesinin yaygın nedenlerinden biri, demir eksikliğinin neden olduğu kansızlıktır. Pikan cevizi iyi bir demir kaynağı olarak kansızlığın ve saçların dökülmesinin önlenmesine yardımcı olabilir.
  • Uzun süre tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olabilir. Fakat 28 gramı 196 kalori olduğu için dikkatli tüketmek gerekir.
  • Aynı zamanda pikan cevizinin antioksidan özelliği cildin erken yaşlanmasını, ince çizgiler ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olabilir.

Pikan Cevizi ile Normal Ceviz Arasındaki Farklar

pikan cevizi faydaları

Pikan cevizinin kabuğu normal cevizin kabuğuna oranla daha düzgün ve ince bir yapıya sahiptir. Hatta elinizle bile kolay kırabilirsiniz. Normal cevize oranla besin içeriği daha yüksektir ve tadı nispeten daha tatlıdır. Pikan cevizinin içi normal cevize oranla daha doludur.

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamile yada emzirme döneminde iseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.