Pırasanın Faydaları Nelerdir?

34
pırasanın faydaları

Pek çok tarifte kullanılan ve çok fazla seveni olmayan pırasa, soğan ve sarımsakla aynı ailedendir. İyi bir lif kaynağı olan pırasa, vitaminler, mineraller ve antioksidan bakımından zengin bir besindir. Bol miktarda C vitamini ve folik asit içeren pırasa, K vitamini, A vitamini ve B6 vitamini açısından da zengindir. Potasyum, kalsiyum ve fosfor minerallerini de  bol miktarda içeren pırasanın faydaları oldukça fazladır.

Pırasanın Faydaları

 • Folik asit (folat) olarak adlandırılan B9 vitamini hamile kadınların beslenmesinde oldukça önemlidir. Yeni hücrelerin oluşumu için gerekli olan  DNA üretimi için gerekli olan bir vitamindir. Bu nedenle folik asit bakımından zengin olan pırasa, hamilelik döneminde tüketilmesi gereken faydalı bir besindir.
 • Zengin K vitamini içeriği ile pırasa, kemik sağlığı açısından çok faydalıdır.
 • Pırasa, kan damarlarının iç yüzeyini serbest radikallere karşı koruyan “kaempherol” adlı flavonoid içerir. Nitrik oksit üretimini artırarak damarları rahatlatır ve hipertansiyon riskini azaltır.

pırasanın faydaları

 • Pırasada bulunan K vitamini, obezite, diyabet ve romatoid artrit gibi kronik iltihaplı hastalıklarla savaşabilen anti-enflamatuar özelliğe sahiptir. Aynı zamanda pırasada bulunan B6 vitamini de aynı faydayı sağlamaktadır. Bu nedenle pırasa tüketmek kronik iltihaplanma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Pırasa, kolesterolü, kan basıncını ve kan pıhtılaşmasını azaltarak kalp sağlığı açısından oldukça faydalı olabilecek allisin açısından zengin bir besindir.
 • İyi bir lif kaynağıdır. Uzun süreli tokluk hissi vererek fazla kalori alımını engeller ve kilo vermeye yardımcı olabilir. 100 gram çiğ pırasa 54 kaloridir.
 • C vitamini, folik asit, demir ve manganez açısından zengin olan pırasa, saç sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Saç köklerini güçlendirir ve dökülmesini engeller.
 • Sindirim sistemi açısından faydalıdır. Mide, bağırsak ve böbrek sağlığı açısından faydalı mineraller içerir.
 • Allium ailesinin diğer üyeleri gibi, yumurtalık, prostat ve kolon kanserini önlemeye yardımcı olabilir.
 • Pırasa, göz sağlığı açısından hayati önem taşıyan lutein ve zeaksatin açısından zengindir. Gözleri zararlı ışıklardan, katarakt ve yaşa bağlı maküler dejenerasyon gibi hastalıklardan korur.
 • Soğuk algınlığı, grip ve saman nezlesi gibi solunum yolu enfeksiyonlarını hafifletebilir.
 • Antioksidan kaynağı olan pırasa, serbest radikallerin yol açtığı hücre hasarını önleyerek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Görüldüğü üzere; çok sevilen bir besin olmasa da pırasayı tüketmek için pek çok neden bulunmakta. Pek çok tarifte kullanabildiğiniz gibi salataya ekleyebilir, çorba yapabilir veya buharda pişirebilirsiniz.

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamile yada emzirme döneminde iseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Kaynakça: https://www.stylecraze.com/articles/best-benefits-of-leeks-for-skin-hair-and-health/