Pomeranian Boo Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

173
pomeranian boo özellikleri

Pomeranian, ismini ait olduğu Almanya ve Polonya arasında kalan bir bölge olan Pomeranian’dan alan oldukça sevimli bir köpek cinsidir. Asıl atası Rusya, Sibirya gibi daha uzak bölgelerde bulunan büyük Spitz türü köpeklerdir. Spitz’in başka köpeklerle çiftleşmesi sonucu bugünkü görünümüne sahip olan Pomeranian, Kraliçe Victoria’nın bir Pomeranian köpeğine hayran olması ile popülerliği artmıştır. Şimdi, bu oyuncak ayı görünümlü, sevimli mi sevimli Pomeranian boo köpek cinsi özellikleri nelerdir ve bakımı nasıl olur bir göz atalım.

Pomeranian Boo Köpek Cinsi Özellikleri

Sahibine inanılmaz derecede bağlı, zeki, enerjik ve oyun oynamayı çok seven bir köpek cinsidir. Her yerde ilgi odağı olduğunun farkında olduğu için biraz şımarık olsa da bunu hak ettiğine inanıyoruz. Pomeranian, minicik bedeni ve gülen bir yüz ifadesine sahip olması ile gören herkesi kendine hayran bırakır. Boyut olarak en fazla 30 cm ve ağırlık olarak 3 kg olduğunu düşünürsek bu duruma şaşmamak lazım.

Bu minik dostumuz tam bir ilgi bağımlısıdır. Sahibine karşı sevgi dolu olsa da yabancıları pek sevdiği söylenemez.  Kedilerle iyi anlaşabilseler de diğer köpekler ve özellikle çocuklarla araları iyi değildir. Bu nedenle Pomeranian, çocuklu aileler için tercih edilen bir köpek cinsi değildir. Aynı zamanda tek bir kişiyi sahip olarak görmesi ve sahibini kıskanmaya meyilli bir köpek cinsi olması, ilk kez köpek sahibi olacak kişiler ve aileler için uygun olmayabilir. İnatçılığı ile ünlü olan bu köpek cinsi, kesinlikle yalnız kalmayı sevmez. Erken yaşta eğitilmediyse yüksek sesle havlama eğilimi gösterir. Zeki bir köpek olması kolay eğitilmesine olanak sağlayacaktır.

pomeranian bakımı

Görünüş olarak tam bir oyuncağa benzeyen bu sevimli dostumuz, yumuşacık ve kabarık tüyleri, badem gözleri, sürekli gülümsüyor gibi görünen yüz ifadesiyle dikkat çeker. Küçük ve dik kulakları vardır. Kuyrukları uzun ve kıvrıktır. Tüy rengi, beyaz, samur, kahverengi, turuncu, gri, siyah. krem rengi olabilir. Pomeranian, görünüşüne göre 2 farklı isimle anılır. Pomeranian Boo, burun kısmı daha kısa veya düzdür ve yüzü ayı yüzüne benzer. Pomeranian Spitz, daha uzun burun yapısına sahip olup yüzü bir tilki yüzüne benzer.

Pomeranian Boo Bakımı

Pomeraninan köpek cinsinin tüylerini günde birkaç kez taramak gerekir. Tüylerinin daha bakımlı olması için senede 4-5 kez traş yaptırmak gerekir. Aynı zamanda diş bakımı da oldukça önemlidir. Haftada 2-3 kez dişlerinin fırçalanması gerekir. Egzersiz ihtiyacı çok fazla değildir. Her köpek cinsinde olduğu gibi beslenme oldukça önemlidir. Porsiyon miktarı yada mama çeşidi olarak veterinerinizden yardım almanız tavsiye edilir. Tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi aşıları ve rutin veteriner kontrolü önemlidir.

Pomeranian genel olarak sağlıklı bir ırkdır. Doğru beslenme ve bakımla ortalama yaşam süreleri 12-15 yıl arasında değişir. Tüm küçük köpek cinlerinde görüldüğü gibi az sayıda kalıtsal hastalıklara yatkındırlar. Bunlar; trake çökmesi, diş ve diş eti sorunları, Legg Calve Perthes kalça problemi, hipoglisemi ve obetide olarak sayılabilir.

Sağlıklı, mutlu günler…