Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?

311
pomodoro tekniği

Pomodoro Tekniği, odaklanma ve buna bağlı olarak verimliliği arttırma üzerine ortaya çıkan bir tekniktir. Günümüzde oldukça popüler olan pomodoro tekniği nedir, nasıl uygulanır? İşte cevabı…

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro Tekniği, İtalyan Francesco Cirillo tarafından 1980’li yılların sonlarında bulunmuş  popüler zaman yönetimi yöntemidir. Pomodoro, İtalyanca’da domates anlamına gelmektedir ve bu yöntem ismini Cirillo’nun öğrencilik yıllarında kullandığı domates şeklindeki zamanlayıcıdan almaktadır. Bu teknik, 25 dakika çalışma ve 5 dakika mola vermeden oluşan bir tekniktir yani bir pomodoro 30 dakikalık bir süreyi kapsar.

pomodora tekniği nedir

İster öğrencilik hayatınızda, isterseniz iş hayatınızda kısaca odaklanmanızı gerektiren durumlar karşısında zamanı iyi kullanarak verimliliğinizi artırmaya yönelik bir çalışma şeklidir. Ders çalışma, proje hazırlama, sunum, tasarım gibi pek çok çalışma alanı için ideal bir yöntemdir.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Zaman yönetimi, yapmanız gereken işler için zamanı nasıl yöneteceğinizi ve planlayacağınızı düzenleme sürecidir. İyi planlanmış bir zaman yönetimi, verimliliğinizi artırarak kısa zamanda daha fazla iş yapmanıza olanak tanır ve başarıya ulaşmanızda yardımcı olur. Aynı zamanda işlerin yetişip yetişmeyeceği konusunda da stres olmanıza gerek kalmaz.

Yapmanız gereken bir işe başladıktan sonra işi bitirene kadar geçen sürede kaç kez telefon görüşmesi yaptınız? Yada whatsapp mesajı yazdınız? Yada sosyal medyadan gelen bildirimlere baktınız? Yada e-maillerinize baktınız? Yada…? Yada… Bu böyle sürüp gider. Bu noktada hem işe odaklanmanız zorlaşır hem de çok kısa sürede bitirebileceğiniz iş için çok daha fazla zaman harcarsınız. Diğer yapılması gereken işlerde bekler durur. Bu teknikle çalışırken bu gibi durumların önüne geçmek ve odaklanmanızı sağlamak açısından telefonunuzu sessize alıp uzak bir yere koymanız gerekmektedir.

pomodoro tekniği nasıl uygulanır

 

Öncelikle yapmanız gerekenler listesi oluşturun ve hedeflerinizi belirleyin. Zamanlayıcıyı 25 dakikaya ayarlayıp sadece yapmanız gereken işe odaklanın ve farklı bir konuyla ilgilenmemeye özen gösterin. Yapmanız gereken şeyleri 5 dakikalık molaya ertelemeye çalışın. Bu teknikte en önemli noktalardan biri de mola zamanında da  iş dışında bir aktivite ile meşgul olmaktır.

Moladan sonra aynı şekilde çalışmaya devam edin. Eğer odaklanma konusunda sıkıntı yaşarsanız zamanlayıcıyı sıfırlayın ve tekrar başlayın. Dört pomodoro zaman dilimi geçtikten sonra 15-20 dakika mola verin. Her dört pomodoro zaman dilimden sonra uzun molayı tekrarlayın.

Her bir pomodoro döngüsünü, bitirdiğiniz işleri, bitiremediğiniz işleri, gerçekleşen hedeflerinizi listede işaretleyin. Bu liste size zamanı ne kadar verimli kullandığınız ve hedefinize ulaşıp ulaşmadığınız konusunda yardımcı olacaktır.

 

pomodoro tekniği nasıl uygulanır

Bu teknik sayesinde hem bir aktivite için ne kadar süre gerekli olduğunu öğrenecek hem de zamanınızı en verimli şekilde kullanmış olacaksınız. Böylelikle kontrol sizin elinizde olmuş olacak. İşlerinizi küçük parçalara bölmek ve bunları tamamlamak daha yüksek bir motivasyon ile çalışmanızı sağlayacaktır.

Bu teknik gerçekten yoğun konsantrasyon gerektiren işlerde çalışanlar için ve öğrenciler için oldukça faydalı bir yöntemdir. Pomodoro tekniği ile ders çalışarak sınavlara rahatlıkla hazırlanabilir derslerinizi bu yöntem ile çalışabilirsiniz.