Portakalın Faydaları Nelerdir?

24
portakalın faydaları

Portakal, hem lezzeti hem de kullanım çeşitliliği nedeni ile en çok tüketilen narenciye meyvelerinden biridir. Bu popüler meyve, C vitamini açısından zengin olmakla birlikte sağlık açısından pek çok faydası bulunan antioksidan ve bitki bileşikleri içerir. İşte cilt sağlığından kalp sağlığına kadar pek çok faydası olan portakalın faydaları.

Portakalın Faydaları

  • Yapılan çalışmalar, günlük olarak portakal suyu alımının kan inceltici bir etkiye sahip olduğunu ve kan basıncını düşürebileceğini göstermiştir (1).
  • Portakal iyi bir lif kaynağıdır ve 100 gram portakal 2,4 gram lif içerir. Lif bakımından zengin besinler tüketmek kilo kaybından kolesterol seviyelerinin düşürülmesine kadar pek çok fayda sağlamaktadır.
  • Portakal kalp sağlığı açısından oldukça önemli olan potasyum ve C vitamini gibi bileşikler içerir. Yüksek kan basıncı ve kolesterol, kalp hastalıkları açısından önemli risk faktörleridir. Portakal hem kan basıncını hem de kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olarak kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir.

  • Yüksek lif içeren besinler tüketmek, kan şekeri seviyelerinin daha düşük olması sağlar. Portakal iyi bir lif kaynağı olarak kan şekeri seviyelerinin düşmesine ve tip 2 diyabet riskini önlemeye yardımcı olabilir.
  • Kilo verme konusunda en önemli faktör fazla kalori alımını engellemektir. Lif açısından zengin gıdalar, uzun süre tokluk hissi vererek fazla kalori alımını engellemeye yardımcı olur. Bu nedenle portakal tüketmek kilo vermeye yardımcı olabilir.
  • Portakal içerdiği C vitamini ile cilt sağlığı açısından oldukça önemli olan kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur. Kolajen, cildi destekler, kırışıklıkların azalmasına ve cildin elastikiyetinin artmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yara iyileşme hızını artırır.
  • Anemi, demir eksikliğinden kaynaklanan bir durumdur. Her ne kadar portakal demir içermese de portakalda bulunan C vitamini ve sitrik asit vücudun demir emilimini artırmaya yardımcı olabilir ve anemi riskini azaltır.
  • Sitrik asit ve sitrat, böbrek taşını önlemeye yardımcı olur ve portakal iyi bir sitrik asit ve sitrat kaynağıdır. Bu nedenle portakal tüketmek böbrek taşını önlemeye yardımcı olabilir.

Portakalın bu faydalarından yararlanabilmek için portakal suyu yerine meyve olarak tüketmek daha sağlıklıdır. Portakalın bilinen bir yan etkisi yoktur ancak bazı kişiler portakal alerjisine sahip olabilir. Aynı zamanda asit özelliği mide ekşimesi yaşayan kişilerde semptomları daha da kötüleştirebilir.

Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.