Potasyum İçeren Besinler ve Potasyumun Faydaları

45
potasyum içeren besinler

Potasyum, elektrolit görevi bulunan ve vücut için çok önemli bir minerallerden biridir. Potasyum ve sodyum arasındaki denge sayesinde hücre işlevlerinin yapılmasını sağlayan elektrik oluşur. Bu elektrik kasların düzenli bir şekilde çalışmasını ve sinirlerin uyarılmasını sağlar. Aynı zamanda kan basıncına da etkisi bulunmaktadır. Fazlası veya eksikliği tehlikeli hatta ölümcül olabilen potasyumun faydaları, potasyum içeren besinler nelerdir? İşte detaylar.

Potasyumun Faydaları

  • Potasyum, vücutta fazla depolanan sodyumun atılmasına yardımcı olarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda kan damarı duvarlarındaki gerilimi hafifletmeye yardımcı olur.
  • Sinir sistemi, kas kasılmalarını düzenlemeye yardımcı olur. Kandaki değişen potasyum seviyeleri, kas kasılmalarını yavaşlatır ve düzensiz kalp atışına neden olabilir. Bu nedenle potasyum açısından zengin beslenmek kalp sağlığını korumak için önemlidir.
  • Osteoporoz, kemik sağlığı açısından önemli olan kalsiyum minerali eksikliği ile bağlantılıdır. Potasyum, vücudun idrarla kalsiyum kaybını azaltarak kemik sağlığını güçlendirmeye yardımcı olabilir.
  • Potasyum açısından zengin beslenmek böbrek taşı oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir. Potasyum eksikliği sonucu, kemiklerdeki kalsiyum miktarı azalarak idrardaki kalsiyum miktarının artmasına neden olabilir. Bu durum börek taşlarının oluşmasına neden olabilir.
  • Potasyum açısından zengin besinler tüketmek idrar üretimini artırarak sodyum seviyesinin düşmesine ve vücutta ödem oluşumunun engellenmesine yardımcı olabilir.
  • Yapılan bir çalışma, potasyum açısından zengin bir diyetin felç riskini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir (1).

Potasyum İçeren Besinler

Potasyum, vücut tarafından üretilemediği için bu önemli minerali besinlerden almak gerekir. İşte potasyum bakımından zengin besinler:

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa, hamile veya emzirme döneminde iseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

REFERANS: https://www.healthline.com/nutrition/what-does-potassium-do