Probiyotik Nedir? Probiyotiğin Faydaları Nelerdir?

151
probiyotik

Probiyotik , özellikle sindirim sistemimiz için gerekli olan canlı bakteriler ve mayalardır. Bağırsaklarımızın sağlıklı kalmasına yardımcı oldukları için probiyotiklere ” iyi ” yada ” dost ” bakteri denir. Genellikle bakterilerin hastalığa yol açan mikroplar olduğu düşünülür. Özellikle bağırsaklarda çok fazla sayıda bakteri bulunmaktadır. Vücudumuzun sağlıklı olması için iyi ve kötü bakterilerin dengeli olması gerekir. Bazı bakteriler yiyecekleri sindirmeye, hastalığa neden olan hücreleri yok etmeye ve vitamin üretmeye yardımcı olur. Probiyotik ürünlerdeki bakterilerin  çoğu, vücudumuzda doğal olarak yaşayan bakterilere benzer. (1) Bu nedenle probiyotiğin bağırsak ve sindirim sağlığı dışında da faydaları bulunmaktadır.

Probiyotik Çeşitleri

Vücudumuzda farklı etkileri olan pek çok bakteri probiyotik olarak sınıflandırılmıştır. Bu nedenle hangi probiyotiğin size faydalı olabileceği konusunda doktora danışmakta fayda vardır. Başlıca probiyotik grupları:

1- Lactobacillus

2- Bifidobacterium

3- Saccharomyces boulardi dir.

Probiyotiğin Faydaları Nelerdir?

probiyotiğin faydaları

 

Probiyotiğin Bağırsak Sağlığı Açısından Faydaları

Bağırsak florası, bağırsakta bulunan ve sindirim sisteminde yararlı görevleri olan mikroorganizmalardır. Tıpta ikinci beyin olarak adlandırılan bağırsak florası alerjiden kilo alıp vermeye, obezite, depresyon, anksiyete gibi sinirsel ve psikolojik sorunlar ve pek çok hastalığa neden olur. Bağırsak florası, vücudumuzda vitamin gruplarının üretiminde görevler alır ve çoğu kalın bağırsakta bulunur. Bağırsaklarda bulunan tüm bakteriler iyi bakteriler değildir. İyi bakterilerin azalması, bağırsak florasının bozulmasına ve bağışıklık, sindirim ve nöropsikiyatrik sistem başta olmak üzere pek çok soruna yol açmaktadır. Bu noktada iyi bakteriler içeren probiyotikler bağırsak florasının iyi bir şekilde çalışmasını sağlar.

-Sindirim Sistemine Etkisi

Yapılan araştırmalar, probiyotiklerin özellikle antibiyotik alımından kaynaklanan ishali tedavi etmede faydalı olabileceğini göstermektedir. Aynı zamanda, gaz, şişkinlik, kabızlık ve hassas bağırsak sendromuna iyi gelebileceği görülmüştür. Bunların dışında:

  1. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  2. Depresyonu azaltabilir.
  3. Bazı probiyotiklerin LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürdüğü gözlemlenmiştir.
  4. Rosacea (gül hastalığı), egzama, akne gibi cilt problemlerinde faydalı olabileceğine dair kanıtlar vardır.(2)
  5. Alerjiden korur.
  6. Kalp sağlığına faydalıdır.
  7. Diş çürüklerinin oluşumunu engeller.
  8. İdrar yolu enfeksiyonu ve kadınlarda sıkça görülen vajinal mantar problemlerinin önlenmesinde yardımcıdır.
  9. Vücudumuzun iyi-kötü bakterilerini dengeler.

Probiyotik İçeren Besinler: Yoğurt, peynir, kefir, keçi sütü, kombu çayı, bitter çikolata, turşu (özellikle lahana turşusu), nar ekşisi, sirke, şalgam, boza.

Probiyotikler bağırsaklarda geçici bir süre bulundukları için her gün tüketilmelidir.

Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.