Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir?

192
propolisin faydaları

Propolis, arıların iğne yapraklı ağaçlardan , çeşitli bitkilerden topladığı çok değerli bir maddedir. Antioksidan ve antimikrobiyal özelliği bulunan propolisi arılar, peteklerin hijyenini sağlamak, diğer hayvanların ve böceklerin kovana girişini engellemek için kullanır. Eski uygarlıklar tarafından farklı enfeksiyonların tedavisinde kullanılan propolis, yapışkan ve koyu kahve renklidir. Yunanca’da savunma ve giriş anlamına gelen “pro” ve şehir anlamına gelen “polis” kelimelerinin birleşiminden oluşur. Propolisi arılar, bal peteklerini onarmak ve güçlendirmek için de kullanır. Propolisin bileşimi, arıların bulunduğu yere ve hangi ağaçlara, çiçeklere erişebildiklerine bağlı olarak değişebilir. Bu durum, araştırmacıların, propolisin sağlık faydaları hakkında genel sonuçlara ulaşmasını zorlaştırabilir. Fakat zengin bir içeriğe sahip sahip olan propolisin, günümüzde sağlığa olumlu etkileri olduğuna dair bazı bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Antioksidan, antimikrobiyal, antienflamatuar, mantar önleyici, antiviral özelliğe sahiptir.

Propolisin Faydaları Nelerdir?

propolis

  • Çok güçlü bir antioksidan olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalık oluşumunu geciktirir. Vücuttaki virüs ve bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. bu nedenle grip ve soğuk algınlığının iyileşmesine yardımcı olabilir.
  • Propolis, ağız sağlığını olumsuz etkileyen bakteri oluşumunu azaltır. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı açısından önemlidir.
  • Propolisin antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliği yaraların iyileşmesinde yardımcı olur. Yapılan bir çalışma, propolisin hücre büyümesini hızlandırdığı için cilt yanıklarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.(1)
  • Propolisin içinde bulunan clerodane diterpenoid ve kafeik asit maddelerinin hücrelerin kanserli hücrelerin gelişimini engellediği ve sağlıklı hücrelerin kanserli hücreye dönüşme ihtimalini azalttığı düşünülmektedir. Bazı kanser türlerinde, mesane, meme, cilt, karaciğer, gırtlak ve yumurtalık kanseri tedavisinde rol oynadığı ileri sürülür.
  • Aynı zamanda propolisin, gastrointestinal sistem rahatsızlıklarına karşı koruma sağladığı ve bu hastalıkların tedavisinde yardımcı olduğu yönünde sınırlı çalışmalar bulunmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Propolisin içerisinde bulunan doğal bileşenlerden bazıları kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bu nedenle cerrahi operasyondan en az 2 hafta öncesinde propolis, diğer bitkisel ürün ya da ilaçların tüketilmesi bırakılmalıdır.

Alkol ile birlikte kullanılmamalıdır.

Propolisin uzun süre kullanımı alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Bala karşı alerjisi olan kişilerin propolis tüketmemesi gerekir.

Unutmayalım, propolis de dahil olmak üzere hiçbir bitkisel yada doğal ürün, yüksek miktarda tüketilmemelidir.

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamilelik ve emzirme döneminde iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Kaynakça

medicalpark.com.tr/propolis-nedir/

healtline.com/health/proplis-an-ancient-healer

medikalakademi.com.tr/prolis-nedir-nasil-kullanılır-ve-yan-etkileri/