Proteoglikan: Cilt Bakımında Proteoglikan Ampullerin Önemi

283
proteoglikan

Proteoglikan ampuller tüm dünyada popülerlik kazanmaya başladı.  Proteoglikan ampullerin neden popüler olduğu ve cilt bakımında neden bu kadar önemli olduğuna geçmeden önce proteoglikan nedir bir göz atalım. Glikoprotein ailesinden bir protein sınıfı olup, vücutta cilt yapısının bir parçasını oluşturan moleküllerdir. Bileşimlerine bağlı olarak farklı işlevleri vardır. Ana işlevi, hücrelerin dışarı ile iletişim kurmasıdır. Proteoglikanlar, hücrelerimiz arasındaki boşlukta, hücre dışı matriste bulunan moleküllerdir. Proteoglikanlar, bağ dokularının yanında, kemik ve kıkırdak gibi destek dokularda da bulunur. Vücut kendi proteoglikanlarını üretse de özellikle cildin yaşlanma sürecini yavaşlatması için daha fazla miktarlara ihtiyaç vardır.

Proteoglikan Ampüllerin Cilde Faydaları

Cildin nemlendirilmesi: Proteoglikanlar su moleküllerini tutar ve hapseder. Suyu büyük miktarlarda kolayca emebilir ve hücre dışı alanda tutabilir. Kuru ve nemsiz ciltler için mükemmel bir nemlendiricidir.

Cildin sıkılığını artırır ve destekler: Proteoglikanlar, hücre dışı matrisin bileşenleridir ve cildin sıkılığını artırabilir. Hücre dışı matris, hücrelerimizi bir arada ve grup halinde tutması bakımından tutkal gibidir.

Kolajen sentezini artırıp cildi güçlendirir, parlaklık ve elastikiyet sağlar.

Antioksidan özelliği: Proteoglikanlar, antioksidan özelliğe sahiptir. Cilt bariyerini destekler ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Kırışıklık karşıtı özelliği: Cildin sıkılığını ve elastikiyetini artırma özelliğinden dolayı kırışıklıkların azalmasında da rol oynar.

Bu faydalar, proteoglikan ampullerin neden popüler olduğunu göstermektedir. Sonuçta bu ampulleri kullanmamız için pek çok sebebimiz var. Proteoglikanlar, muhteşem nemlendiricilerdir. Aynı zamanda vücudun kolajen üretimine yardımcı olurlar. Yaşlanma belirtisi olan kırışıklıkların oluşumunu engeller, cildin daha parlak, pürüzsüz ve sıkı olmasını sağlar. Böyle bir cildi kim istemez ki…

Bu nedenle proteoglikan ampuller cilt bakım rutinimize eklememiz gereken oldukça faydalı ürünlerdir. Genellikle ampul yada serum olarak satılırlar. Az miktarda ürünle bile etkisini gösterir. Kullanımı da oldukça kolaydır. Öncelikle cildinizi iyice temizleyin. Ampulü sürün ve cildinizde emilene kadar cildinize ve boynunuza masajla uygulayın. Ürün tamamen emildikten sonra gündüz yada gece kreminizi uygulayın. Her ampul sabah ve akşam olmak üzere 2 kullanım için yeterli ürün içerir. Ampulü açtıktan sonra ürün oksitlenebileceği ve etkisini kaybedebileceği için 48 saat içinde kullanılmalıdır.