Pug Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

169
pug köpek cinsi özellikleri

Pug veya mobs, Çin kökenli en eski köpek ırklarından biridir ve süs köpekleri arasında yer alır. Kökeni konusunda kesin net bir bilgi olmamasına rağmen, Çinli hükümdar için yetiştirildiği bilinir. Günümüzde  Pug köpek cinsi, olumlu özellikleri ile tüm dünyada en çok tercih edilen köpekler arasındadır. Türkiye’de de özellikle apartman hayatına uygun olması nedeniyle, evde beslenebilecek küçük köpekler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İşte küçük boyutları ve sevimli yüzleriyle Pug köpek cinsi hakkında bilinmesi gerekenler…

Pug Köpek Cinsi Özellikleri

pug köpek cinsi özellikleri

Pug köpek cinsi, buruşuk ve sevimli yüz ifadesinin dışında, çocuklarla çok iyi anlaşabilme özellikleri ile dikkat çeker. Bu nedenle çok iyi bir aile köpeğidir. Pug, oldukça sevecen ve sıcakkanlı bir köpek cinsidir. Sahibine oldukça bağlıdır ve sürekli ilgi ister. Oldukça duygusal olan Pug, sahibinden ilgi görmezse küsebilir. Uyumlu bir yapıda olması nedeniyle yabancılara kolay alışır. Kedi ve köpeklerle de arası iyi olsa da sahibine karşı kıskançlık gösterebilir.

Bu sevimli dostumuz asık suratlı  görünse de mutlu ve sakindir. Oyun oynamayı ve yaramazlık yapmayı severler. Pug, eğitilebilir bir cins olmasına rağmen tekrarlanan eğitimlerden sıkılabilir. Fakat sahibinin ses tonuna oldukça duyarlı olması nedeniyle itaat eğitimleri oldukça başarılıdır.

Uyumayı ve yemek yemeyi çok sevdikleri için kilo almaya eğilimli bir cinstir. Çok sıcak ve soğuk iklime dayanamazlar.

Pug köpek cinsi, büyümeyen bir köpek cinsidir. Vücut yapısı olarak küçük olsalar da oldukça kaslı bir yapıya sahiptirler. Kafa yapıları büyük, burunları kısa ve basıktır. Onları sevimli yapan yüzleri siyah maskeli, kat kat ve buruşuktur. Kısa ve yumuşak tüylere sahip olan Pug köpeklerinin kürkleri siyah, kayısıya çalan sarı ve kahverengi olabilir. Gözleri koyu renkli, çok büyük ve yuvarlaktır.

Pug köpeklerinin yükseklikleri dişilerde 25-30 cm, erkeklerde ise 30-36 cm arasında değişir. Vücut ağırlıkları ise 6-9 kg arasında değişmektedir. Ortalama yaşam süreleri 12-15 yıldır.

Pug Köpek Cinsi Bakımı

Yemek yemeyi çok seven bu ırk, aynı zamanda kilo almaya da meyillidir. Basık burunlu olmasından dolayı solunum güçlüğü çeken bu sevimli dostumuzun  kilo almaması gerekir. Çünkü kilo alması ciddi solunum problemlerine sebep olur. Bu nedenle günlük kısa yürüyüşler yada tut getir tarzı oyunlarla egzersiz ihtiyacının karşılanmasında fayda vardır. Solunum güçlüğü yaşadığı için yürüyüşlerde boyun tasması yerine,  göğsüne baskı yapmayan ve göğüs genişliğine uygun göğüs tasması kullanmanız önemlidir. Aynı zamanda kaliteli kuru köpek maması ile beslenmeli ve porsiyonlara dikkat edilmelidir.

Yumuşak ve kısa tüylerinin her gün düzenli olarak taranması gerekir. Özellikle yaz aylarında çok tüy döktükleri için bu dönemlerde tüy bakımına daha çok özen göstermek gerekir. Ayda bir kez banyo yaptırılabilir. Derileri hassas olduğu için şampuan seçimine dikkat edilmeli ve banyodan sonra iyice kurutmaya özen gösterilmelidir.

Pug köpeği, göz akıntısı problemine yatkındır. Böyle bir durumda göz çevresi nemli bir bez yardımı ile temizlenmelidir. Aynı zamanda her hangi bir cilt sorunu yaşanmaması için kırışıklıklarının arasını düzenli olarak temizlemek oldukça önemlidir. Diğer köpek cinslerinde olduğu gibi diş, tırnak ve kulak bakımına özen göstermek gerekir. Düzenli veteriner kontrolü, bu sevimli dostumuzun mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesi açısından önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Pekinez Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı