Ragdoll Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

59
ragdoll kedi

Bugünkü konuğumuz muhteşem gözleri ve güzelliği ile herkesi kendine hayran bırakan Ragdoll kedisi. İri kedi cinsleri arasında yer alan ragdoll kedisi, ipeksi tüyleri ve iri mavi gözleri ile en güzel kedi cinslerinden biridir. Güzelliği ile göz kamaştıran ragdoll kedisini daha yakından tanımaya ne dersiniz? İşte ragdoll kedi cinsi özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler…

Ragdoll Kedi Cinsi Özellikleri

ragdoll özellikleri

Ragdoll kedisi oldukça iri ve kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Ağırlıkları dişilerde 5-7 kilogram arasında değişen bu iri cüsseli, sevimli dostlarımızın ağırlıkları erkelerde 9 kilograma kadar çıkabilir. Maine coon ve Norveç orman kedisi kadar büyük cüsseye sahip olabilen ragdoll kedilerinin gelişimi 4 yaşına kadar devam eder.

Ragdoll kedisinin büyük ve geniş bir kafa yapısı vardır. Kulakları orta büyüklükte ve uçları yuvarlaktır. İri ve mavi olan gözleri ise oval şeklindedir.

Bacakları oldukça güçlü, patileri büyük ve yuvarlaktır. Arka bacakları ön bacaklarına oranla daha uzundur. Kuyruğu uzun ve oldukça tüylüdür.

Ragdoll kedisi uzun ve ipeksi tüylere sahiptir. Tüyleri beyaz eldivenli, eldivensiz ve tek renkli olmak üzere 3 farklı desende görülür. En popüler olan ise beyaz eldivenlilerdir.

Ragdoll Kedi Cinsinin Karakteri

ragdoll bakımı

Ragdoll kedisi kucak ta durmaktan hoşlanan ve en uysal kedi cinsleri arasında yer alan bir kedi cinsidir. Oldukça nazik ve zeki kedilerdir. Hatta çağırıldıkları zaman gelebilecek kadar zekidir. Sahibinin yanından ayrılmayıp sürekli onu takip etse de çok fazla ilgi meraklısı kediler değillerdir. Ailenin diğer fertleri, çocuklar, diğer evcil hayvanlar ve birlikte büyüdüğü köpeklerle de iyi anlaşan mükemmel bir aile dostudur.

Oyun oynamayı severler fakat çok fazla aktif oldukları söylenemez. Ne yerde olmayı nede yüksekte olmayı sevmedikleri için genelde koltuk üstlerini tercih ederler. Kucakta durmaktan ve sahibi ile uyumaktan büyük zevk duyarlar. Kucakta adeta bir oyuncak bebek gibi hareketsiz durdukları için Ragdoll yani oyuncak bebek ismini almışlardır.

Yumuşak bir ses tonuna sahip olan ragdollar neredeyse hiç miyavlamazlar. Sadece karnı acıktığı ve kısırlaştırmadıysanız çiftleşme döneminde seslerini duyabilirsiniz.

Elbette bunlar ragdoll kedi cinsinin genel karakteristik özellikleri olup her ragdoll aynı karaktere sahip olacak anlamına gelmez. Tüm kedi cinslerinde olduğu gibi farklı karakterde de olabilir.

Ragdoll Kedi Cinsi Bakımı

Ragdoll kedisi ipeksi tüy yapısına sahiptir. Bu nedenle tüylerinde oluşacak kıtıklanmayı yani dolaşmayı önlemek için haftada en az iki kez metal dişli bir kedi tarağı ile taranmalıdır. İhtiyaç halinde kedinizi yıkayabilirsiniz.

Ragdollun kuyruğu uzun ve tüylü olduğu için tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra kuyruğunu kontrol etmeli ve yapışan tuvalet parçaları varsa bebekler için üretilen alkolsüz ıslak mendil yada evcil hayvanlar için üretilen ıslak mendil ile temizlemelisiniz.

Ragdollar kumlarının temizliği konusunda çok titizlerdir. Her tuvalet ihtiyacını karşıladıktan sonra kumunu temizlemeli ve tazelemelisiniz. İri bir kedi olduğu için içinde rahat dönebileceği kum kaplarını tercih etmelisiniz.

Tırnakları iki haftada bir kesilmeli ve dişleri her gün fırçalanmalıdır. Eğer her gün fırçalayamıyorsanız haftada en az bir iki kez fırçalamaya özen göstermelisiniz. Kulakları haftada bir kontrol edilmeli ve kirli ise sirkeli suda nemlendirilmiş yumuşak bir bez ile silinmelidir. Göz çevresinde akıntı yada çapak olması durumunda nemli bir bez ile yumuşak bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Beslenmesinde kaliteli kuru mama tercih edilmeli ve beslenme saati her gün aynı olmalıdır. Aynı zamanda yemek yemeyi seven bu sevimli dostumuzun kilo almaması içinde mama miktarına dikkat edilmesi gerekir.

Ortalama yaşam süresi 15 yıl olan ragdoll sağlıklı bir kedi cinsidir. Ancak diğer kedi cinslerinde olduğu gibi genetik olarak yatkın oldukları bazı hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Hipertrofik kardiyomiyopati
  • FIP
  • Üriner sistem problemleri
  • Solunum yolu hastalıkları
  • Ağız ve dişeti problemleri gibi rahatsızlıklardır. Düzenli veteriner kontrolü ile bu sevimli dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.