Ramazanda Sağlıklı Beslenme Önerileri

67
ramazanda sağlıklı beslenme

On bir ayın sultanı ramazan kapımızı çalmak üzere. Ramazan ayı deyince pek çoğumuzun aklına gelen şey  donatılmış sofralar. Özellikle günlerin uzun olduğu dönemlerde, uzun süre aç kalmaya bağlı olarak yavaşlayan metabolizma, bu zengin sofralarla birleştiği taktirde maalesef kilo almak kaçınılmaz bir hal alıyor.  Aynı zamanda ramazan ayında değişen beslenme düzeni ile birlikte hazımsızlık, kabızlık, baş ağrısı ve reflü gibi problemler de yaşanabilmekte. Bu tarz olumsuzlukların yaşanmaması için uzmanların ramazanda sağlıklı beslenme önerilerini sizler için araştırdım. Öncelikle belirtilmesi gereken, herhangi bir sağlık sorununuz yada düzenli olarak kullandığınız ilaç varsa oruç tutmadan önce kesinlikle doktorunuza danışmanız gerekir.

Ramazanda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Ramazan ayında öğünler sahur ve iftar olarak 2 ana öğün ve iftardan sonra 1-2 ara öğün şeklinde olmalıdır. Orucunuzu, düşen kan şekerini yükseltmek için hurma ile açmayı tercih edin. İftara çorba, zeytin, domates gibi hafif yemekler ile başlamak önemlidir. Yaklaşık 15-20 dakika bekledikten sonra protein açısından zengin yemekler, sebze yemeği veya salata ile devam edilmelidir. Yemekler yavaş ve iyice çiğneyerek yenilmelidir. Yemekten sonra kendinizi yorgun hissetmemek için kan şekerini ani yükselten gıdalardan kaçının. Kepekli makarna, kepekli ekmek gibi glisemik indeksi düşük besinler tercih edin. Kızartmalardan uzak durmalı ve daha çok ızgara, haşlama ve fırın yemekleri tercih edilmelidir. Mideyi yormamak için büyük porsiyonlar yerine bir iki saat arayla az porsiyonlar tüketmek daha sağlıklı olacaktır. Kabızlığı önlemek için lif açısından zengin meyve ve sebzeler, tam tahıllar ve baklagiller oldukça önemlidir.

Ramazan ayında iftardan sonra ağır tatlılar yerine süt yada meyve tatlıları tercih edilmelidir. İftardan 2 saat sonra yapacağınız 45 dakikalık tempolu yürüyüşler hem sindirim hemde kilo almamanız açısından faydalı olacaktır.

Aynı zamanda uzmanlar, iftardan sonra susama hissi olmasa dahi 2-2,5 litre su içilmesi gerektiğini belirtmekte.

Kafein içeren içecekler yerine süt, ayran, meyve suyu yada bitki çayları tercih edilmelidir.

Ramazan ayında sağlığın korunması açısından sahur oldukça önemlidir. Protein açısından zengin, uzun süre tokluk hissi verecek olan yumurta, peynir, süt,ayran gibi besinler tercih etmek önemlidir. Tahıl grubu, sebze ve su oranı yüksek portakal, çilek, karpuz gibi besinlerle desteklenmelidir. Tuzlu, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. En sağlıklısı yumurtanın da içinde bulunduğu hafif bir kahvaltı şeklinde  yapmaktır.

Sağlıklı, mutlu günler…

Kaynakça

Ramazanda sağlıklı beslenme önerileri

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here