Rezenenin Faydaları Nelerdir? Rezene Çayı Neye İyi Gelir?

61
rezenenin faydaları

Rezene bitkisi yeşil ve beyaz renkte, sarı çiçekleri ve tüylü yaprakları olan lezzetli bir bitkidir. Mutfaktaki pek çok kullanımının yanı sıra sağlık açısından da pek çok fayda sağlamaktadır. Rezene meyan kökü benzeri hafif bir tada sahiptir. C vitamini, kalsiyum, demir, potasyum, manganez ve magnezyum açısından zengin olan rezenenin faydaları nelerdir, rezene çayı neye iyi gelir? İşte detaylar.

Rezenenin Faydaları

 • Rezene, bağışıklık sistemi, kolajen sentezi ve doku onarımı açısından önemli bir yere sahip olan C vitamini kaynağıdır. C vitamini ayrıca güçlü bir antioksidandır ve vücudu serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarına karşı korur.
 • Rezene aynı zamanda sağlık açısından güçlü etkileri olan polifenol antioksidanlar içermektedir. Araştırmalar, bu antioksidanlar açısından zengin beslenmenin kalp hastalığı, kanser, obezite, tip 2 diyabet gibi hastalık riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir (1).
 • Rezene sindirimi artırıcı özelliklere sahip bir bitkidir. Gazı vücuttan atar ve şişkinliği gidermeye yardımcı olarak sindirim sağlığını geliştirmeye yardımcı olur.
 • Düzenli olarak rezene çayının içilmesi vücuttaki fazla sıvı ve atıktan kurtulmaya yardımcı olabilir. Rezenenin aynı zamanda iştahı bastırıcı özelliği bulunmaktadır. Rezene tüm bu faydaları ile kilo vermeye yardımcı olabilir.

rezenenin faydaları

 • Rezene, solunum rahatsızlıklarını tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Aynı zamanda üst solunum yolları tedavisinde de kullanılmaktadır. Balgam söktürücü özelliği ile bronşit, astım, öksürük gibi solunum hastalıklarının iyileştirilmesinde fayda sağlayabilir.
 • Rezene iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur ve sodyumun istenmeyen etkilerine karşı koyar. Bu durum kalp hastalıkları riskini önlemeye yardımcı olabilir.
 • Rezenede bulunan antioksidanlar göz sağlığını korumaya ve yaşa bağlı olarak gelişen maküler dejenerasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Rezene, yapılan araştırmalara göre hormonal dengeyi destekleyen fitoöstrojen gıdalardan biridir. Bu özelliği ile menapoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Rezene, antienflamatuar özelliği ile artrit semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir.
 • Bazı çalışmalar rezenenin ağrılı adet kramplarının tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir.
 • Rezenede bulunan bitki bileşikleri belirli kanser türlerini önlemede faydalı olabilir. Rezenede bulunan ve mükemmel bir antienflamatuar özelliği olan anethole bitki bileşiği, iltihabı engellemenin yanı sıra normal hücrelerin kanserli hücreye dönüşümünü engellemektedir. Fakat bu konu ile ilgili yeterli insan çalışması yoktur.
 • Rezene, antimikrobiyal özelliği ile diş eti iltihabının tedavisinde yardımcı olabilir. Aynı zamanda kötü nefes kokusunun giderilmesinde faydalıdır.
 • Rezene çayı, gazı vücuttan atmaya yardımcı olarak kolik semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Fakat hiç bir bitkiyi doktorunuza danışmadan bebeğinize vermeyin.
 • Rezene kaslarınızı gevşetebileceği için uyumanıza yardımcı olabilir.
 • Rezenede bulunan C vitamini, kolajen üretimini artırmaya yardımcı olarak cilt sağlığını korumada faydalıdır.

Rezene Çayı Nasıl Demlenir?

2 çay kaşığı rezene tohumunu iyice ezin. Tohumları bir bardağa koyun ve üzerine sıcaklığı 60-70 °C olan su ilave edin. Çok yüksek sıcaklıklar rezenenin uçucu bileşenlerini yok edebilir. 3-5 dakika demledikten sonra çayı süzün ve tatlandırmak isterseniz bal ilave edin. Çayınızın biraz soğumasını bekleyin fakat çok gecikmeden tüketin. Çok beklettiğiniz taktirde içindeki uçucu yağlar yok olacaktır.

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa, hamile veya emzirme döneminde iseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

REFERANSLAR: https://www.stylecraze.com/articles/fennel-tea-benefits/,  https://www.healthline.com/health/fennel-tea