Rokanın Faydaları Nelerdir? Roka Neye İyi Gelir?

87
rokanın faydaları

Turpgiller ailesine ait olan ve salatalarda sıklıkla tüketilen roka, Akdeniz kökenli yeşil yapraklı bir sebzedir. Acımtırak tadı olan roka, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde sağlık açısından oldukça faydalı bir sebzedir. Yüksek miktarda C vitamini ve folik asit, K vitamini, A ve E vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum gibi mineraller içerir. Bu zengin içeriği ile rokanın faydaları nelerdir? Roka neye iyi gelir? İşte detaylar…

Rokanın Faydaları Nelerdir? Roka Neye İyi Gelir?

Kanseri Önlemede Yardımcı Olabilir

Roka, brokoli, karnabahar ile birlikte turpgiller (brassica) familyasında yer alan bir sebzedir. Bu sebzeler lif ve antioksidan bakımından zengin sebzeler olup akciğer, prostat, meme, pankreas kanseri riskini önlemeye yardımcı olabilecek glukozinolatlar açısından zengindir.

Bağışıklığı Artırır

Roka, bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin ve mineraller ile doludur. C vitamini, serbest radikallere karşı büyük bir savunma sağlar ve vücuda zarar vermeden vücuttan atılmasını sağlar. Roka C vitamini açısından iyi bir kaynak olduğu için bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı olabilir.

Hamileler İçin Faydalıdır

Roka, folik asit açısından zengin bir sebzedir. Folik asit, yenidoğanlarda zihinsel kusurların gelişimini azalmaya yardımcı olmasından dolayı, doğum öncesinde diyetinize roka eklemek iyi bir tercih olabilir.

Kemik Sağlığı Açısından Faydalıdır

Roka, kemiklerin oluşumu ve güçlendirilmesine yardımcı olan K vitamini açısından zengindir. Aynı zamanda kemik sağlığı açısından önemli olan kalsiyum içerir. K vitamini, kalsiyum emilimini artırarak kemik sağlığını iyileştirir. Bu nedenle kemik erimesi gibi sorunların önlenmesinde yardımcı olabilir.

roka nelere iyi gelirBeyin Sağlığı

K vitamini, beyin sağlığı açısından da önemli bir vitamindir. Özellikle Alzheimer hastalığının gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu nedenle beslenmenize roka eklemek hafızayı güçlendirmek açısından faydalı olabilir.

Göz Sağlığı açısından Faydalıdır

Roka, görme yeteneğini artıran karotenoid kaynağıdır. Karotenoidler, maküler dejenerasyonun (sarı nokta hastalığı) gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu nedenle beslenmenize roka eklemek, yaşa bağlı olarak gelişen maküler dejenerasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler…

Kaynakça

Arugula