Rottweiler Özellikleri ve Bakımı

100
rottweiler özellikleri

Muhteşem zekası ve dayanıklı yapısı ile Rottweiler özellikleri, karakteri ve bakımı hakkında merak edilenler…

Her ne kadar rottweiler saldırgan bir köpek olarak bilinse de işin aslı hiçte öyle değildir. Kötü niyetli insanlar tarafından saldırgan olmaya zorlanan bu köpek ırkı aslında doğuştan gelen bir saldırganlık sergilemezler.

En eski köpek ırklarından biri olan rottweilerın ataları bir çoban köpeğidir. Her ne kadar bir kanıt bulunmasa da kökeninin Roma İmparatorluğu’na kadar dayandığına inanılmaktadır. Alman kökenli bir ırk olup ismini Almanya’nın Rottweil kasabasından almaktadır. Sürüleri gütme ve güvenliği sağlama konusunda oldukça başarılı oldukları için Alman kasapların en çok tercih ettiği köpek cinsi olmuştur. Bu nedenle “Alman kasap köpeği” lakabını almıştır. Hatta Alman kasaplar, değerli eşyalarını bile rottweilera rahatlıkla emanet ediyorlarmış. Boşuna dememişler “Doberman hırsızı eve sokmaz, rottweiler içeri sokar ama dışarı bırakmaz” diye…

Rottweiler Fiziksel Özellikleri

rottweiler karakteri

Rottweiler oldukça güçlü, çevik, kaslı ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Gövdesi, boynu ve eklemleri oldukça güçlü ve kaslı bir yapıdadır. Ağzı ve burnu siyah renktedir. Burnu yuvarlak yapıda ve burun delikleri geniştir. Dudakları gevşektir, bu nedenle salya akıtmaya eğilimlidir.  Sarkık kulakları üçgen şeklinde ve orta büyüklüktedir. Gözleri badem şeklinde ve genellikle koyu kahve rengidir. Tüyleri kısa, sert ve kalındır. Tüy rengi siyah-maun yada siyah-bronzdur. Kuyrukları ise kısadır.

Rottweiler iri bir köpek cinsidir. Yetişkin erkekler 50-60 kg, yetişkin dişiler 35-48 kg arasında değişir. Boyları erkeklerde 61-69 cm, dişilerde ise 56-63 cm arasındadır. Ortalama yaşam süreleri 8-11 yıldır.

Karakteri

rottweiler karakteri

Rottweiler karakteri nasıl yetiştirildiği ve eğitildiği ile çok yakından ilgilidir. Aslında bu durum pek çok köpek cinsi için geçerlidir. Yavruluk döneminde bilinçli kişiler tarafından sosyalleştirildiği ve eğitildiği taktirde uysal ve iyi huylu bir köpek cinsidir. Sahibine sadık, itaatkar ve oldukça zekidir. Yalnız kalmayı hiç sevmez. Bu onu mutsuz ve agresif yapar.

Dünyanın en zeki köpek cinsleri arasında yer alır. Rottweiler, aşırı derecede korumacı, öz güven dolu ve korkusuz bir köpek cinsidir. Daha küçük yaşlarda kendini lider olarak hissetmemesi  için titizlikle çok iyi eğitilmesi gerekmektedir.

Rottweiler,  zekası, gücü, çalışkan yapısı ve çevikliği ile mükemmel bir iş köpeğidir. Koruma ve bekçilik, polis, arama kurtarma köpeği, rehber köpek, iz sürme köpeği olarak kullanılabilir.

Genel olarak gürültülü bir köpek cinsi değildir. Havlamak yerine bekle ve gör taktiğini uygularlar. Bu nedenle yabancılara karşı ilk başta mesafelidir. Eğer tehlikesiz olduğuna karar verirse yabancılarla arası gayet iyidir. Çocuklarla iyi anlaşırlar. Küçük yaşta iyi sosyalleştikleri taktirde diğer hayvanlarla da arası iyidir.

Rottweiler Bakımı

rottweiler bakımı

Rottweiler bakım açısından kolay bir köpek cinsidir. Rottweiler bakımında en önemli noktalardan biri köpeğinizin enerjisini atmasına yardımcı olmaktır. Günlük en az 40 dakika yürüyüşler onu mutlu edecektir. Eğer köpeğiniz agresif tavırlar sergiliyor ise mutlaka dolaştırırken ağızlık takmanız ve kullanacağınız tasmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Tüyleri kısa olduğu için tüy bakımı oldukça kolaydır ve fazla tüy dökmez. Haftada 1-2 kez taramanız yeterlidir. Rahat ve sağlıklı dolaşabilmesi için tırnak bakımına özen gösterilmelidir.

Yapısı gereği obeziteye yatkın olduğu için beslenmesine özen gösterilmeli ve büyük ırklar için üretilen köpek mamaları tercih edilmelidir. Yaşına ve sağlık durumuna göre mama tercih etmeye özen gösterilmelidir. Düzenli veteriner kontrolleri ile bu zeki, sadık ve çalışkan dostumuza mutlu ve uzun bir yaşam sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Cane Corso İtaliano Özellikleri ve Bakımı