Saç Dökülmesine Karşı Maske Tarifleri

68
saç dökülmesine karşı maske

Saç dökülmesi hem kadın hem de erkeklerde görülen yaygın bir problemdir. Bir çok nedeni olan saç dökülmesi özellikle kadınlarda hamilelik, saç şekillendiriciler, ilaçlar ve stres gibi nedenlere bağlı olarak gelişir. Saç dökülmesi problemini ortadan kaldırmak için kozmetik veya tıbbi çözümler olsa da evde uygulayacağınız maskelerle de bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz. İşte saç dökülmesine karşı evde uygulayabileceğiniz maske tarifleri.

Saç Dökülmesine Karşı Maske Tarifleri

Yumurta Maskesi

Yumurta sağlıklı saçlara kavuşmak için gerekli olan B vitamini ve protein bakımından zengindir ve tüm saç tipleri için uygundur.

1 yumurta

1 yemek kaşığı zeytinyağı

İki malzemeyi iyice çırpın ve karışımı saçınıza ve saç derinize uygulayın. Karışımı saçınızda 20 dakika beklettikten sonra yıkayın.

Yoğurt Maskesi

1 su bardağı yoğurt

1 yemek kaşığı bal

1 yemek kaşığı elma sirkesi

Tüm malzemeleri bir kasede iyice karıştırın ve saç diplerinizden uçlara kadar uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile yıkayın.

Hint Yağı Maskesi

Hint yağı aynı zamanda hasar görmüş saçlar ve saç kırıkları içinde oldukça etkilidir.

1 yumurta

2 yemek kaşığı hint yağı

İki malzemeyi iyice karıştırın ve saç diplerinden uçlarına kadar uygulayın. En az 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.

Avokado Maskesi

Vitamin ve mineral açısından zengin olan avokado, cilt bakımında olduğu kadar saç bakımında da etkilidir. Özellikle  E ve B vitamini açısından zengin olan avokado saç foliküllerini besler ve saç dökülmesini önler.

1 adet avokado

1 yumurta sarısı

Avokadoyu ezin ve yumurta sarısını ekleyerek iyice karıştırın. Karışımı ıslak saçlarınıza dipten uca kadar uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra yıkayın.

Muz Maskesi

2 adet olgun muz

1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

1 yemek kaşığı zeytinyağı

1 yemek kaşığı bal

Tüm malzemeleri pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırın. Karışımı saç diplerinden ucuna kadar uygulayın. 15-20 dakika bekletin ve daha sonra yıkayın.

Çilek Maskesi

3-4 adet çilek

1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

1 yemek kaşığı bal

Tüm malzemeleri blenderdan geçirin. Saç diplerine masaj yaparak yedirin ve tüm saçınıza uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.

Yeşil Çay Maskesi

1 yumurta sarısı

2 yemek kaşığı yeşil çay

Kremsi bir doku elde edene kadar tüm malzemeleri karıştırın. Karışımı saç derinize ve saçın tamamına uygulayarak 20 dakika bekleyin. Daha sonra soğuk su ile durulayın.

Her ne kadar saç dökülmesini önlemek için stresten uzak durmak, beslenme, saç tipine uygun ürünler kullanmak gibi pek çok konuya özen göstermek gerekse de haftada bir uygulayacağınız maske ile de saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.