Safran Nedir? Safranın Faydaları Nelerdir?

124
safran

Fiyatı ile el yakan dünyanın en pahalı baharatı safran nedir? Safranın faydaları nelerdir? İşte detaylar…

Safran Nedir?

Safran, süsengiller familyasından soğanlı bir bitki ve bu bitkiden elde edilen bir baharattır. Latince adı “Crocus sativus” olan safran, ağırlığına göre dünyanın en pahalı baharatıdır. Yetiştirmesi oldukça zahmetli olan bu bitkinin sonbaharda açan çiçekleri yada çiçek püskülleri toplanarak kurutulur. Bitkinin sadece püskülleri işe yarar. Bu nedenle yarım kilo safran elde edebilmek için yaklaşık 75.000-80.000 çiçek kullanılır. Ana vatanı Güneybatı Asya’dır ve yetiştiriciliğine ilk Yunanistan’da başlanmıştır. Parfümeri, ilaç ve tekstil sektöründe kullanılır. Keskin tadı ve yemeklere kattığı renk ile Türk mutfağında özellikle pilavlarda, etli yemeklerde, sütlü tatlılarda ve tavuk yemeklerinde tercih edilir. Kırmızı altın olarak da adlandırılan safran, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan bir bitkidir. 

Safranın içeriğinde bulunan C vitamini, B6 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, bakır, kalsiyum, potasyum, çinko, selenyum, fosfor gibi önemli mineraller bu baharatın sağlık açısından da oldukça faydalı olduğunu göstermektedir.

Safranın Faydaları Nelerdir?

safranın faydaları nelerdir

Safranın içeriğinde krosetin, krosin, safranal ve kaempferol gibi antioksidan olarak işlev gören bileşikler bulunur. Antioksidanlar, hücreleri serbest radikal ve oksidatif strese karşı korur.

Yapılan çalışmalarda safranın antioksidan özelliğinin, normal hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. (1) Fakat bu konu ile ilgili daha fazla insan üzerinde araştırmaya ihtiyaç vardır.

Adet dönemi öncesinde görülen fiziksel ve psikolojik semptomların tedavisinde yardımcı olabilir.

Yapılan çalışmalarda safranın, orta yada hafif depresyon belirtilerini tedavi etmeye yardımcı olabildiği gözlemlenmiştir. Fakat bu konu ile ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Afrodizyak özelliklere sahip olan safran, cinsel isteği ve gücü artırmaya yardımcı olur.

İştahı azaltarak kişilerin kilo vermesine yardımcı olabilir.

Antioksidan özelliği ile kolesterol seviyesini düşürerek kalp ve damar sağlığı açısından faydalı olabilir.

Yapılan laboratuvar çalışmalarında safranın kan şekeri seviyesini düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Aynı zamanda antioksidan özelliği ile hafızayı güçlendirerek Alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olabilir.

Gözdeki görme hücrelerinin sağlıklı kalmasını destekleyerek göz sağlığı açısından önemlidir.

Safran Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler: Safranı kesinlikle fazla tüketmemek gerekir. Aksi taktirde zehirleyici ve öldürücü olabilir. Kanamaların artmasına neden olabilir ve böbreklere zarar verebilir. Bu nedenle özellikle hamileler ve emziren kişilerin kesinlikle kullanmaması gerekir. En fazla 1 çay kaşığı tüketilmesi önerilmektedir.

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler…

Kaynakça

11 Impressive Healt Benefits of Saffron

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here