Saint Bernard Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

78
saint bernard özellikleri

Saint Bernard, İşviçre kökenli bir köpek cinsi olup tarihleri çok eskilere dayanır. Araştırmalara göre, Danua ve Pirene köpek cinsinin karışımı bir ırk olduğu söylenmektedir. İnanılmaz koku alma yeteneği ile arama kurtarma köpeği olarak tercih edilen bu  dostumuzu yakından tanımak ister misiniz? İşte Saint Bernard köpek cinsi özellikleri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenler.

Saint Bernard Köpek Cinsi Özellikleri

Saint Bernard büyük, güçlü ve kaslı bir köpek cinsidir. Dengeli bir vücut yapısı olan Saint Bernard yetişkin erkelerde yükseklik ortalama 70-76 cm, dişilerde ise 65-71 cm dir. Ağırlıkları erkeklerde 63-81 kg, dişilerde 54-63 kg arasında değişir.

Kendine has, sağlam ve büyük bir kafa yapısına sahiptir. Kulakları orta büyüklükte ve aşağı doğru kıvrılır. Muhteşem koku alma yeteneğine sahip olan burunları kareyi andırır bir şekle sahiptir ve büyüktür. Burun delikleri geniş ve burun bölgesi kısadır. Kahverengi gözleri orta büyüklüktedir ve alt göz kapakları tamamen kapanmaz.

Ayakları güçlü, büyük ve kavislidir, buda onların karda yada buzda sağlam basmalarını sağlamaktadır. Vücudu ile orantılı kuyruğu geniş ve kuvvetlidir.

Saint Bernard çift katmanlı bir kürke sahiptir ve uzun yada kısa tüylü olmak üzere iki farklı yapıda görülebilir. Uzun tüylü olan Saint Bernard’lar da üst katman orta uzunlukta ve düzdür, kısa tüylü olanlarda ise tüyler sert, düz ve yoğundur. Tüy rengi olarak beyaz üzerine kızıl veya kızıl üzerine beyaz renk dağılımı vardır. Yüz ve kulaklar genellikle siyah renkle gölgelenmiştir.

Saint Bernard Karakteri

Koca cüssesinin içinde yumuşak bir kalp barındıran Saint Bernard, oldukça nazik ve toleranslı bir köpek cinsidir. Çocuklarla iyi geçinir ve dikkatlidirler. Büyük boyutları nedeniyle eğitmeye erken yaşta başlamak önemlidir. Zeki ve memnun etmeye isteklidirler fakat inatçılık gösterebilirler.

Ailesine inanılmaz bağlıdır ve onlarla çok güçlü bağlar kurarlar. İlgiyi severler fakat ilgi budalası değillerdir. Saint Bernard, yabancılara karşıda dost canlısıdır ve şüpheci davranmaz. Fakat aile üyelerinin tehlikede olup olmadığını fark edebilir ve onları korur. Sebepsiz havlayan yada saldıran bir köpek cinsi değildir.

Saint Bernard, kendi cinside dahil tüm hayvanlarla iyi geçinen nazik bir devdir. Bu nazik devlerin  olumsuz yanı salya ve horlama problemlerinin olmasıdır.

Saint Bernard Bakımı

Saint Bernardların tüylerini haftada bir kez taramak, tüylerinin parlak ve bakımlı görünmesi açısından yeterlidir. Yılda iki kez yoğun tüy dökerler, bu dönemlerde her gün taramanız gerekmektedir. İhtiyaç halinde banyo yaptırılabilir. Tırnakları doğal yolla aşınmadıysa düzenli olarak kesilmeli ve dişleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. Enfeksiyonlara karşı kulakları sürekli kontrol edilmeli ve kulak kiri oluştuğu taktirde temizlenmelidir.

Saint Bernard güçlü bir köpek cinsi olmasına rağmen enerji seviyesi yüksek değildir. Günlük uzun bir yürüyüş fiziksel ve mental sağlığı açısından yeterlidir.

Saint Bernard yemek yemeyi sever ve kilo almaya eğilimlidir. Her zaman yiyecekleri dışarıda bırakmak yerine günde iki öğün kaliteli kuru mama ile beslemeniz yeterlidir. miktar konusunda emin değilseniz veterinerinize danışabilirsiniz.

Saint Bernard ortala yaşam süresi 10-12 yıldır ve genel olarak sağlıklı bir ırktır. Ancak tüm ırklar gibi genetik olarak yatkın oldukları bazı sağlık problemleri bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kalça ve dirsek displazisi
  • Entropion
  • Epilepsi
  • Katarakt
  • Kardiyomiyopati
  • Mide büyümesi
  • Diyabet gibi hastalıklardır.

Düzenli veteriner kontrolü ile bu iri cüsseli dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.