Salatalığın Cilde Faydaları Nelerdir?

43
salatalığın cilde faydaları

Salatalık, sağlıklı bir atıştırmalık olmanın dışında bazı cilt sorunlarını tedavi edebilen harika bir besindir. İltihap önleyici özelliği, içerdiği antioksidanlar, C vitamini ve folik asit içeriği salatalığı cilt için mükemmel bir bileşen haline getirir. İşte salatalığın cilde olan faydaları ve evde uygulayabileceğiniz salatalık maskeleri.

Salatalığın Cilde Faydaları

Pek çok kişi cildinin genel görünümünü iyileştirmek için kozmetik ürünlere büyük paralar harcar. Bazen cilt sağlığını iyileştirmede kullanılabilecek basit ve ucuz yöntemlerde bulunmaktadır. Salatalık da cildinize bazı açılardan fayda sağlayabilecek doğal içeriklerden biridir. İşte bu faydalar.

Akne Oluşumunu Önlemeye Yardımcı Olur

Akne ve sivilce, özellikle yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin en büyük problemidir. Cildin aşırı yağ salgılaması ve ölü cilt hücrelerin gözenekleri tıkaması akne oluşumunu tetikler. Salatalık, cildinizi temizleyerek sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Cildi Nemlendirir

Salatalığın %96’sı sudur ve cildinizi nemlendirmek için çok iyi bir tercihtir. Salatalık suyunu aloe vera ile karıştırarak nemlendirme özelliğini daha da artırabilirsiniz.

Tahrişi Yatıştırır

Salatalığın antienflamatuvar etkisi böcek ısırığı, kızarıklık ve güneş yanığının neden olduğu ağrıyı ve tahrişi yatıştırmaya yardımcı olur.

Erken Yaşlanmayı Önlemeye Yardımcı Olur

Sanırım kozmetik ürünleri içinde en fazla para harcadığımız ürünler yaşlanma karşıtı anti-aging ürünlerdir. Oysaki salatalık içerdiği antioksidanlar ile en faydalı kırışık önleyici doğal malzemelerden biridir. Aynı zamanda içerdiği C vitamini, yeni hücre oluşumunu desteklerken folik asit, cildin erken yaşlanmış görüntüsüne neden olan çevresel toksinlerle mücadele etmeye yardımcı olur. Cildin daha sıkı ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Şişkinliği Azaltır

Salatalık cildin şişkinliğini azaltma yeteneğine sahiptir (1). Ödem sorununa iyi gelen salatalık, özellikle göz çevresindeki şişlikler ve göz altı morlukları için oldukça faydalıdır. Soğutulmuş salatalık dilimlerini gözlerinizin üzerine koyarak 15 dakika beklemeniz yeterlidir.

Gözeneklerin Küçülmesini Sağlar

Salatalık astringent yani sıkıştırıcı özelliği ile gözeneklerin görüntüsünün küçülmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildinizde akne veya güneş kaynaklı lekelerin azalmasına yardımcı olur.

Salatalık Maskeleri

Cildi Yenilemek ve Gençleştirmek için Salatalık Maskesi

1 adet orta boy salatalık

Salatalığı blender yada mutfak robotundan geçirerek püre haline getirin. Bir süzgeç yada tülbent yardımı ile posasını ayırın ve elde ettiğiniz salatalık suyunu temiz ve kuru cildinize uygulayarak 15 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Cildi Nemlendirmek için Salatalık Maskesi

1 orta boy salatalık

2 yemek kaşığı aloe vera jeli

Salatalığı blender yada mutfak robotundan geçirerek püre haline getirin. Bir süzgeç yada tülbent yardımı ile posasını ayırın. Elde ettiğiniz salatalık suyuna 2 yemek kaşığı aloe vera jeli ekleyerek iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze sürerek 15 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Sivilceli Ciltler için Salatalık Maskesi

1 orta boy salatalık

1 yemek kaşığı yulaf ezmesi

1 yemek kaşığı bal

Salatalığı blender yada mutfak robotundan geçirerek püre haline getirin. Bir süzgeç yada tülbent yardımı ile posasını ayırın. Elde ettiğiniz salatalık suyuna 1 yemek kaşığı yulaf ezmesini ekleyerek yumuşayana kadar karıştırın. Elde ettiğiniz karışıma 1 yemek kaşığı balı ekleyerek iyice karıştırın. Karışımı cildinize uygulayarak 15 dakika bekleyin ve daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.